S’e mposhtën dot Uruguajin, SHBA-ja përshëndetet me “Copa America”

Drin Zenku
Botuar nga Drin Zenku 2 Korrik, 2024 12:12

S’e mposhtën dot Uruguajin, SHBA-ja përshëndetet me “Copa America”

Futbollistet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës u eliminuan në fazën e grupeve të Kupës së Amerikës, ku janë mikpritëse dhe nuk i ndihmoi që erdhën me të gjithë yjet e tyre me shpresën për të luftuar për trofeun.

Kombëtarja e SHBA-ve po përparon vit pas viti, por megjithatë ata i thanë lamtumirë që në fazën më të hershme të Kupës së Amerikës. Për t’i bërë gjërat edhe më katastrofike për mikpritësin e këtij kompeticioni, nga grupi doli një Panama, i cili nuk mund të krahasohet me SHBA-në për sa i përket stafeve të lojës.

Më e mirë se SHBA-të në xhiron e tretë të fazës së grupeve ishte Uruguai që arriti fitore me rezultat minimal 1-0 dhe kështi siguruoi vendin e parë në Grup. Goli i vetëm në ndeshje ishte vepër e Mathias Oliveira nga minuta e 66-të.

Më tej shkon skuadra e Panamasë, e cila ishte më e mirë se Bolivia me rezultat të lehtë 3:1, duke zënë kështu vendin e dytë me gjashtë pikë, përpara SHBA-së që fitoi vetëm tre pikë.

SHBA-së nuk i ndihmoi që skuadra e tyre të përbëhej nga 11 lojtarët e parë që luajnë në top pesë ligat evropiane. Liderët janë Christian Pulisic i Milanit dhe Weston McKennie i Juventusit, dhe janë pesë lojtarë nga Liga Premier angleze, tre nga Seria A italiane, dy nga Bundesliga gjermane dhe një nga La Liga franceze.

Tani janë kompletuar shtatë nga tetë skuadrat që kanë siguruar çerekfinalen e Copa Amerika: Argjentina, Kanadaja, Venezuela, Ekuadori, Uruguai, Panamaja dhe Kolumbia shkuan më tej dhe sonte pritet që Brazili, i cili luan pikërisht ndaj Kolumbisë së lehtësuar, të mund të konfirmojë më tej vendosjen dhe i mjafton një pikë për të të kaluar tutje. 

Drin Zenku
Botuar nga Drin Zenku 2 Korrik, 2024 12:12