​Bonucci drejt rikthimit te Kombëtarja e Italisë, nisin bisedimet

Drin Zenku
Botuar nga Drin Zenku 3 Korrik, 2024 11:06

​Bonucci drejt rikthimit te Kombëtarja e Italisë, nisin bisedimet

Sipas “Tuttosport”, ish-mbrojtësi i Juventusit dhe Italisë, Leonardo Bonucci, mund t’i bashkohet stafit të dhomës së pasme të Luciano Spallettit, pas një fushate zhgënjyese në Kampionatin Evropian Euro 2024 për “Azzurrit”.

Ish-qendërmbrojtësi i Italisë, Bonucci, mund të kthehet në ekipin kombëtar, duke u bërë anëtar i stafit të Spallettit.

Bonucci u takua me Spallettin dhe disa lojtarë të Italisë, përfshirë Riccardo Calafiorin, pas barazimit 1:1 kundër Kroacisë në fazën e grupeve të Euro 2024.

Thuhet se Bonucci dhe Spalletti respektojnë njëri-tjetrin dhe ideja për të shtuar ish-mbrojtësin në stafin e “Azzurrit” është konkrete. Një ish-mbrojtës i Juventusit, Milanit dhe Barit, Bonucci njoftoi tërheqjen e tij nga futbolli në muajin maj pasi kaloi sezonin e tij të fundit si futbollist në Union Berlin dhe Fenerbahce.

Nuk është sekret që ai dëshiron të mbetet në futboll dhe të bëhet trajner. Prandaj, ai është shumë i motivuar për t’u bashkuar me stafin e Spallettit për të marrë përvojën e tij të parë si pjesë e një stafi të dhomës së pasme.

Ish-mesfushori italian Daniele De Rossi bëri të njëjtën gjë përgjatë vitit 2021 dhe 2022 si pjesë e stafit të Roberto Mancinit në Itali përpara se të bëhej trajner, fillimisht për SPAL dhe më pas për Romën.

Bonucci bëri 121 paraqitje për Italinë, duke shënuar tetë gola dhe duke fituar Euro në 2021.

Nga ana tjetër, ish-bashkëlojtari i Bonuccit në Juventus, Gigi Buffon mund të largohet nga kombëtarja dhe së shpejti do të diskutojë të ardhmen e tij si shef delegacioni me federatën.

Drin Zenku
Botuar nga Drin Zenku 3 Korrik, 2024 11:06