​Lazio do t’i dërgojë ultimatum Manchester United për Greenwood

Drin Zenku
Botuar nga Drin Zenku 3 Korrik, 2024 12:21

​Lazio do t’i dërgojë ultimatum Manchester United për Greenwood

“La Gazzetta dello Sport” e konfirmon se Lazio ka pasur një ofertë hapëse të refuzuar nga Manchester United për Mason Greenwood, por “Djajtë e Kuq” janë në nxitim për të shitur anësorin anglez, kështu që Claudio Lotito do t’u dërgojë atyre një ultimatum.

Greenwood është shfaqur si objektivi kryesor i transferimeve për klubet e Serie A, Juventus dhe Lazio, por Lazio tashmë ka dërguar një ofertë hapëse për anglezin.

Të dyja gazetat raportojnë se Lazio ofroi 20 milionë euro plus një klauzolë shitjeje prej 50%, por United e refuzoi atë.

Megjithatë, 22-vjeçari nuk është pjesë e planeve të “Djajve të Kuq” që kur u akuzua për tentativë përdhunimi në vitin 2022. Edhe nëse prokurorët e pushuan çështjen kundër tij vitin e ardhshëm, klubi i Premier Ligës nuk ka ndryshuar qëndrim.

Si United ashtu edhe Lazio fillojnë para-sezonin më 8 korrik, dhe sipas “Gazzettas”, “Djajtë e Kuq” duan të ndajnë shoqërinë me Greenwood përpara kësaj date.

Lazio, nga ana tjetër, nuk është i gatshëm të rrisë ofertën e tyre dhe të përputhet me çmimin e kërkuar prej 35 milionë eurosh të United, kështu që ata do të dërgojnë sërish të njëjtën ofertë, duke thënë se do të jetë e vlefshme deri më 10 korrik.

Lazio shpreson se kjo do t’i detyrojë “Djajtë e Kuq” të pranojnë kushtet e tyre, duke qenë se asnjë klub i Premier Ligës nuk është i interesuar për anglezin dhe se Manchester United nuk ka marrë ende oferta nga klube të tjera.

Sipas raportit, Marseille dhe Benfica janë ndër klubet më të interesuara në Greenwood, por ende nuk kanë dërguar një ofertë zyrtare.

Lazio thuhet se është gati t’i ofrojë Greenwood një kontratë 3.5 milionë euro në vit plus 500,000 euro shtesë.

Drin Zenku
Botuar nga Drin Zenku 3 Korrik, 2024 12:21