“Spanja ekip të rinjsh”, Jens Lehman: Ja pse fiton Gjermania. Reagon edhe Kroos

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 3 Korrik, 2024 20:49

“Spanja ekip të rinjsh”, Jens Lehman: Ja pse fiton Gjermania. Reagon edhe Kroos

Në prag të përballjes çerekfinale kundër Spanjës, Jens Lehmann beson fuqishëm se Gjermania do të kalojë në gjysmëfinale. Me një deklaratë, ish-numri 1 i kombëtares gjermane po bën bujë sidomos në vendin e Furia Roja.

Gjermania dhe Spanja luajnë në çerekfinale të Kampionatit Evropian të premten (18:00). Është dueli mes kampionëve rekord të Europës, që të dy fituan tre herë titullin.
Hera e fundit që ata u takuan në një kampionat evropian ishte në vitin 2008, kur u përballën në finale. Fituesi: Spanja.

Jens Lehmann (54 vjeç) në atë kohë ruante portën gjermane, ndaj kujtimet e finales në Vjenë janë të hidhura. Megjithatë, këtë vit ish-portieri është optimist për rezultatin e duelit. “Gjermania fiton sepse ndodh shpesh në një turne që një skuadër që vlerësohet shumë si spanjollët të zhduket papritur”, është teza e Lehmann në programin “Dueli i ditës” në Welt TV.
Lehmann është i bindur: “Në fund, do të jeni më të suksesshëm në turne nëse përballeni me vështirësi”.

Deklarata e Lehmann bën bujë
Ai e justifikon optimizmin e tij se Gjermania do të fitojë një ndeshje konkurruese kundër Spanjës për herë të parë që nga viti 1988, ndër të tjera, me faktin se spanjollët janë “shumë pa përvojë”: “Është pjesërisht një ekip të rinjsh”.

Me këtë ai nënkupton kryesisht dyshen sulmuese Nico Williams (21) dhe Lamine Yamal (16). Megjithatë, mosha mesatare në skuadrën spanjolle është 27.07 vjeç, ajo e gjermanëve është 28.58 – shumë larg një ekipi të rinjsh. Kjo është arsyeja pse deklarata e Lehmann po bën shumë tituj në Spanjë. “Përsëri dikush që nuk na merr seriozisht”, shkruan “Marca” në faqen e saj të parë.

Kroos kundërshton Lehmann
Lehmann shprehet se ekipit të trajnerit Luis de la Fuente (63) i mungon përvoja ndërkombëtare në bosht – nga portieri, te mbrojtja qendrore, nga mesfusha te sulmuesi.Dhe ai gjithashtu thekson se spanjollët janë shumë më të vegjël se gjermanët, gjë që mund të jetë një avantazh për ekipin e DFB-së kur bëhet fjalë për këndet dhe goditjet e lira. Spanjollët janë mesatarisht 1.81 metra të gjatë, gjermanët 1.85 metra: “Besoj fort se do të shënojmë një gol kundër Spanjës nga goditjet e këndit”.

Në konferencën për shtyp të mërkurën, ylli i DFB, Toni Kroos reagoi ndaj deklaratave të Lehmann – dhe e kundërshtoi atë: “Kjo nuk është përfaqësuese, ky është mendimi i një eksperti. Ata gjithmonë kanë një mendim paksa të ndryshëm.” Spanja sigurisht që ka shumë përvojë, Rodri, Morata, Nacho dhe Carvajal janë shembuj të kësaj. “Nuk është e vërtetë ajo që Lehmann thotë.”

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 3 Korrik, 2024 20:49