Cristiano Ronaldo rrezikohet të ndëshkohet nga UEFA për aktin e ‘ndaluar’ në fitoren ndaj Sllovenisë

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 4 Korrik, 2024 20:38

Cristiano Ronaldo rrezikohet të ndëshkohet nga UEFA për aktin e ‘ndaluar’ në fitoren ndaj Sllovenisë

Sulmuesi Cristiano Ronaldo mund të hetohet nga UEFA për një akt ‘të ndaluar’ gjatë përplasjes së Portugalisë me Slloveninë në Euro 2024.

Portugalia u mbajt në një barazim pa gola nga Sllovenia në ndeshjen e fazës së 1/8-tës, dhe pasi vazhdimet nuk dhanë asnjë gol, fituesit e Euro 2016 fituan 3-0 në penallti.

Është e drejtë të thuhet se kapiteni i Portugalisë, Cristiano Ronaldo, përjetoi emocione të përziera.

39-vjeçari shpërtheu në lot pasi iu prit penalltia gjatë vazhdimeve, përpara se të shpengonte veten duke shënuar golin e parë të skuadrës së tij në gjuajtjen e penalltive.

Megjithatë, Ronaldo mund të ketë rënë në telashe me UEFA-n.

Kompania e fitnesit WHOOP zbuloi se, gjatë lojës, superylli kishte veshur një nga pajisjet e tyre që mat rrahjet e zemrës dhe performancën atletike.

WHOOP më pas publikoi të dhënat e rrahjeve të zemrës së Ronaldos në mediat sociale si një mënyrë për të publikuar produktin e tyre.

https://platform.twitter.com/embed/Tweet.html?creatorScreenName=Telegrafisti&dnt=false&embedId=twitter-widget-0&features=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%3D%3D&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1808167593632555087&lang=en&origin=https%3A%2F%2Ftelegrafi.com%2Fcristiano-ronaldo-rrezikohet-te-ndeshkohet-nga-uefa-per-aktin-e-ndaluar-ne-fitoren-ndaj-sllovenise%2F&sessionId=a54e078be09420e976c57e3409524240ca23272d&siteScreenName=Telegrafisti&theme=light&widgetsVersion=2615f7e52b7e0%3A1702314776716&width=550px

Ronaldo dhe WHOOP janë akuzuar për ‘marketing të befasishëm’, një praktikë e paligjshme ku një kompani lidh produktin ose shërbimin e tyre me një ngjarje që tashmë ka sponsorë zyrtarë.

Sipas Mail Sport, ish-kreu i sponsorizimeve globale në Visa dhe Coca-Cola, Ricardo Fort pohoi se postimi i WHOOP në mediat sociale ishte një shembull i qartë i marketingut të befasishëm dhe duhet të gjobisë si lojtarin ashtu edhe kompaninë.

“Cristiano dhe WHOOP po i bëjnë pritë marketingut për Euro 2024. Është e paligjshme dhe lojtari dhe kompania duhet të gjobiten”, ka shkruar ai në platformën X.

Një incident i ngjashëm ndodhi gjatë Euro 2012 kur sulmuesi danez Nicklas Bendtner festoi një gol duke tërhequr fanellën e tij për të zbuluar një palë të brendshme të markës Paddy Power.

Bendtner u gjobit me 80 mijë funte dhe u përjashtua për një ndeshje ndërkombëtare nga UEFA.

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 4 Korrik, 2024 20:38