Një stuhi e fortë goditi Greqinë: Rrugë të përmbytura, rrufe, zjarre

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 4 Korrik, 2024 19:40

Një stuhi e fortë goditi Greqinë: Rrugë të përmbytura, rrufe, zjarre

Tashmë ka përmbytje në disa pjesë të vendit, ndërsa rrufetë shkaktojnë zjarre. Observatori Kombëtar regjistroi rreth 400 goditje rrufe në dy orë.

Reshjet e shiut goditën qytetet Dionisus, Agios Stefanos dhe Spathi. Shi i dendur ka rënë edhe në Elefsinë.

Një mesazh është dërguar në celularët e banorëve të Atikës pak pas orës 12:00 se moti do të përkeqësohet gjatë ditëve në vijim. Karakteristikat kryesore të motit të keq janë shiu, stuhia dhe bubullima.

Veçanërisht dramatike ishte në Selanik, ku ujërat e rrëmbyeshëm u ngadalësuan në mënyrë drastike dhe ndaluan trafikun. Edhe kontejnerët e plehrave notonin nëpër rrugë.

Qytetarët dhe turistët në Selanik, Larisa dhe zona të tjera të veriut të Greqisë morën sot një paralajmërim në formën e një mesazhi urgjent SMS se pritet një stuhi gjatë ditës.

Në mesazh thuhet se moti i keq si breshër dhe bubullima pritet nga mëngjesi herët deri në mesditë, raporton Kathimerini.

“Shmangni kalimin e lumenjve dhe përrenjve, në këmbë ose me automjet, gjatë stuhive dhe reshjeve, gjatë punës dhe aktiviteteve në natyrë. Duhet të shmangni kalimin nën pemë të mëdha dhe tabela të vendosura. Mos i lini të ndezura pajisjet elektrike ose telefonat, pasi rrufeja mund të kalojë nëpër tela. “Shmangni prekjen e tubave të ujit (kuzhinë, banjë), pasi janë përcjellës elektrik”, thuhet në paralajmërim.

Gjithashtu u paralajmërua se nëse dikush është jashtë gjatë një stuhie, duhet të qëndrojë larg objekteve metalike, si makina, biçikleta apo pajisje kampingu dhe se nëse dikush ndodhet në det, të dalë menjëherë.

Siç raporton ERT, në rajonet qendrore, lindore dhe veriore parashikohen reshje dhe stuhi, ndërsa nga sonte pritet një dobësim gradual.

Temperaturat pritet të zbresin deri në 28 gradë, ndërsa në Kretë temperaturat do të arrijnë deri në 31 gradë.

Në Selanik pritet të mbajë mot me vranësira të pjesshme me reshje shiu dhe kohë pas kohe me stuhi të forta, ndërsa temperaturat do të lëvizin nga 20 deri në 28 gradë.

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 4 Korrik, 2024 19:40