Tetë ekipe në garë, kush është favoriti për ta fituar “Euro 2024”

Drin Zenku
Botuar nga Drin Zenku 4 Korrik, 2024 08:54

Tetë ekipe në garë, kush është favoriti për ta fituar “Euro 2024”

Tani jemi te ndeshjet çerekfinale që do të luhen të premten dhe të shtunën nga ora 18:00 dhe 21:00, ku na presin përballje të forta, ose të tilla që njihen si finale para finales.

Çiftet janë: Spanjë – Gjermani, Portugali – Francë, Holandë – Turqi dhe Angli – Zvicër. Sipas kompanive të basteve, favorit për të fituar titullin është Anglia me koeficient prej 4.50.

Kujtojmë se pavarësisht lojtarëve jashtëzakonisht të talentuar, Anglia nuk bëri përshtypje në pjesën e mëparshme të turneut dhe përzgjedhësi Gareth Southgate mori shumë kritika negative.

Në rrugën për në tetë më të mirat, ata mundën Serbinë (1-0), barazuan me Danimarkën (1-1) dhe Slloveninë (0-0) dhe pas kohës shtesë, duke shpëtuar veten nga rënie në fund të sezonit të rregullt, eliminuan Sllovakia (2-1).

Spanja është e dyta sipas me koeficient 5.00, me shumë ekspertë që bien dakord se kanë luajtur futbollin më të mirë në Euro 2024 deri më tani.

Në fazën e grupeve ata mundën Kroacinë (3-0), Italinë (1-0) dhe Shqipërinë (1-0), ndërsa në fazën e parë të eliminimit direkt mundën Gjeorgjinë (4-1).

Lista e favoritëve

1. Anglia – 4.50
2. Spanja – 5.00
3. Franca – 5.50
3. Gjermania – 5.50
5. Holanda – 8.00
6. Portugalia – 10.00
7. Zvicra – 15.00
8. Turqia 35.00

Drin Zenku
Botuar nga Drin Zenku 4 Korrik, 2024 08:54