Euro 2024/ Statistikat nxjerrin Francën favorite për biletën e parë në finale

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 9 Korrik, 2024 19:50

Euro 2024/ Statistikat nxjerrin Francën favorite për biletën e parë në finale

Parashikimet dhe historia nuk janë gjithmonë në një mendje, veçanërisht kur vjen puna te ndeshjet e rëndësishme mes Spanjës dhe Francës në futboll.

Kompanitë e basteve kanë Spanjën si favoritin për të arritur në finalen e Kampionatit Evropian, megjithëse kjo nuk është e sigurtë. Tradita në fazat finale të turneve të mëdhenj ka qenë e ndryshme për dy kombëtaret.

Tradita në fazat finale të turneve të mëdhenj ka qenë në krahun e kundërt, teksa Franca vazhdimisht ia ka dalë nëpër Kampionatet Evropiane, madje edhe në një përballje në Kupën e Botës.

Në total, Spanja ka 16 fitore ndaj 13 të Francës, ndërsa 7 ndeshje kanë përfunduar barazim. Ndeshjet e ardhshme do të tregojnë se kush do të vijojë traditën e sukseseve në këtë rivalitet futbolli.

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 9 Korrik, 2024 19:50