Meloni për zgjedhjet franceze: Nuk ishte humbje për të djathtën ekstreme

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 9 Korrik, 2024 21:39

Meloni për zgjedhjet franceze: Nuk ishte humbje për të djathtën ekstreme

Partia e Marine Le Pen doli në vend të tretë, që ishte rezultat befasues në sondazhin e parakohshëm, pavarësisht pritjeve për një fitore tronditëse.

Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni, tha se asnjë parti në Francë nuk doli fituese në zgjedhjet legjislative të sapo përfunduara, në të cilat Tubimi Kombëtar i ekstremit të djathtë (RN) doli në vendin e tretë, prapa një koalicioni të majtë dhe bllokut qendror të Presidentit Emmanuel Macron.

Komentet e lideres italiane ishin pjesë e reagimeve të përhapura nga e gjithë Evropa mbi rezultatet e zgjedhjeve legjislative, të cilat panë Tubimin Kombëtar të Marine Le Pen të ndalur në mënyrë dramatike, në atë që mendohej se mund të ishte një ngritje në pushtet.

Duke folur në Uashington të hënën, ku po merr pjesë në samitin e NATO-s, Meloni tha se interpretimi i rezultateve si një disfatë për partinë e Le Pen ishte i thjeshtë dhe i gabuar.

“Unë mendoj se nëse duam të shohim atë që ndodhi në Francë, e vërteta është se askush nuk mund të lajmërojë fitoren”, tha ajo. “Ishin tre koalicione: asnjë nga të tre nuk mbizotëroi, asnjë nga të tre nuk është në gjendje të qeverisë i vetëm.

Sipas Nicoletta Pirozzi, Shefja e Programit të BE-së në Institutin për Çështjet Ndërkombëtare, Meloni në fakt duhet të mirëpresë rezultatin. “Humbja e Le Pen nuk është domosdoshmërisht e keqe për Melonin. Siç janë gjërat tani, nëse Le Pen do të kishte fituar, kjo do ta detyronte Melonin të vinte në pozitën e dytë midis forcave politike të krahut të djathtë në Evropë”, tha Pirozzi.

(Balkanweb)

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 9 Korrik, 2024 21:39