Sekretet për flokë të shëndetshme me shkëlqim

Drin Zenku
Botuar nga Drin Zenku 9 Korrik, 2024 14:20

Sekretet për flokë të shëndetshme me shkëlqim

Lëkura e shurdhër është e keqe. Po kështu edhe flokët pa shkëlqim. Ngjashëm me çehrën tuaj, flokët tuaj janë të prirur të përjetojnë faza të zbehta herë pas here (kjo ndodh me më të mirët prej nesh).

Me rutinën e duhur, ju mund t’i ktheni shpejt fijet tuaja nga blah në të bukura, dhe ne jemi këtu për të ofruar pesë mënyra të pastra për ta mbajtur mane tuajën në formë të shkëlqyer dhe të lëmuar.
Provoni të përdorni shpëlarës me uthull molle.

Uthulla e mollës përmban aminoacide, antioksidantë dhe veti antibiotike që mund të ndihmojnë në rivendosjen e flokëve tuaj. Shumë shampo të zakonshme përmbajnë sulfate dhe kimikate të tjera që heqin flokët tuaj nga vajrat natyralë. Shpëlarja me uthull molle do të balancojë vajrat natyralë të kokës dhe nivelet e pH, gjë që nxit rritjen dhe shkëlqimin e flokëve.
Trajtoni flokët me një maskë me avokado.

Stilisti i flokëve të Kourt, krioji maskë me avokado që është e mahnitshme për flokët e dëmtuar ose të trajtuar me ngjyrë. Receta përmban mjaltë, vaj ulliri (i cili mbron flokët nga shufrat dhe tharëset), avokado (që hidraton flokët me vitaminë E dhe antioksidantë) dhe lëng limoni (i cili është natyralisht antibakterial).
Flokët thahen me peshqir menjëherë pas dushit.

Lënia e flokëve tuaj të lagur mund t’i bëjë fijet të prekshme ndaj thyerjes, gjë që më pas çon në kërcitje. Natyrisht, një peshqir i zakonshëm funksionon mirë, por ka edhe peshqir të veçantë super-thithës, që thithin ujin, si ato të Aquis, që janë krijuar për t’i tharë flokët tuaj shpejt dhe butësisht pa asnjë dëmtim të një peshqiri normal.
Kaloni në një rutinë të pastër bukurie.

Aplikacioni EWG është një burim i shkëlqyeshëm për të zbuluar nëse produktet tuaja të preferuara janë në të vërtetë jo toksike. Produktet e flokëve mund të jenë veçanërisht të ashpra, prandaj kërkoni kompani që promovojnë kujdesin e flokëve 6-Free (që do të thotë se nuk ka sulfate, silikone, ftalate, parabene, DEA ose ngjyra artificiale).
Një dietë e shëndetshme është çelësi.

Dieta juaj mund të ketë një ndikim masiv në pamjen dhe ndjesinë e flokëve tuaj. Shtimi i suplementeve është gjithmonë një mënyrë e shkëlqyer për t’u siguruar që po merrni mjaftueshëm vitamina dhe minerale, të cilat janë të rëndësishme për fijet e shëndetshme dhe të mëndafshta. Kourt pëlqen të shtojë kolagjen në smoothie-n e saj të mëngjesit për të forcuar flokët dhe thonjtë e saj.

Drin Zenku
Botuar nga Drin Zenku 9 Korrik, 2024 14:20