Gary Neville dhe Ian Wright bënë debat “të nxehtë” për penalltinë e Anglisë

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 10 Korrik, 2024 23:41

Gary Neville dhe Ian Wright bënë debat “të nxehtë” për penalltinë e Anglisë

Gary Neville dhe Ian Wright patën një shkëmbim të nxehtë fjalësh mbi vendimin e penalltisë së dhënë për Anglinë në gjysmëfinalen e tyre të Euro 2024 kundër Holandës.

Harry Kane mori përgjegjësinë dhe e konvertoi penalltinë në gol, duke shënuar të tretin e tij në turne.

Gjyqtari Felix Zwayer fillimisht e kishte nisur lojën pas kontaktit mes Kane dhe Denzel Dumfries ndërsa kapiteni i Anglisë goditi në portë.

Por, VAR e rishikoi vendimin dhe i rekomandoi gjyqtarit të kontrollonte monitorin, pas së cilës ai dha një goditje nga pika e bardhë.

Tifozët kishin pikëpamje të përziera për incidentin, me disa që besonin se vendimi origjinal i Zwayer duhet të kishte qëndruar pa ndërhyrjen e VAR.

Dhe në ITV, Neville i bëri të qarta ndjenjat e tij, duke e përshkruar atë si një ‘vendim të turpshëm’.

Ai tha: “Si mbrojtës, mendoj se është një turp absolut. Është një turp absolut ky vendim. Të më jepet si penallti në çdo kohë, por veçanërisht në një lojë kaq të rëndësishme? Isha i acaruar nga penalltia në ndeshjen e Danimarkës, topin me dorë – u ofendova nga ai vendim”.

“Ai hyn natyrshëm, thjesht për të provuar të bllokojë goditjen. Nuk është penallti për mua, nuk është askund afër penalltisë. Nuk mendoj se ka pasur shumë lojtarë të Anglisë që e apelojnë atë. Por ju keni fatin – Anglia luajti shumë mirë në pjesën e parë”.

Wright më pas kundërshtoi Nevillen, duke argumentuar: “Kjo ishte e pamatur nga Dumfries për mua. Mënyra se si ai është sfiduar atje. Shiko, këmba e tij ishte e ngritur. Këto jepen si penallti tani, edhe nëse mendojmë se është e butë”.

Neville vazhdoi: “Problemi është se ne të gjithë po çmendemi. Ne nuk e dimë se çfarë është një penallti. Ne e kemi kushtëzuar veten në lojë tani ku mendojmë se është e pamatur. Në kuadrat, ka pak hapësirë për një mbrojtës që të hyjë, me ndershmëri dhe të bllokojë një goditje. Duhet të ketë pak përparësi, përndryshe nuk do të bllokonit kurrë një goditje”.

Ka pasur edhe mendime të ndryshme në komente, me legjendën e Arsenalit, Lee Dixon, që shprehu habinë e tij kur u dha penalltia. /Telegrafi/

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 10 Korrik, 2024 23:41