Në tryezën e madhe falë “Prespës”

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 10 Korrik, 2024 22:46

Në tryezën e madhe falë “Prespës”

Kritikat ndaj Mickoskit erdhën edhe nga brenda. Ish-ministrja e Kulturës dhe deputetja aktuale e LSDM-së, Bisera Kostadinovska-Stojçevska, kujton se Mickoski është në Samitin e NATO-s si rezultat i Marrëveshjes së Prespës, të cilën VMRO-DPMNE e kundërshtoi

Kryeministri Hristijan Mickoski e shfrytëzoi vizitën në Uashington dhe pjesëmarrjen në Samitin e NATO-s, i cili shënon 75 vjetorin e formimit të Aleancës, për takime të shumta ku prezantoi angazhimet kryesore të qeverisë së re. Mickoski pati takim me kongresmenin Brendan Boyle, ku u bisedua për prioritetet e NATO-s dhe rëndësinë e ruajtjes së demokracisë dhe paqes, mundësitë dhe potencialet ekonomike që ofron shteti dhe lufta kundër korrupsionit dhe krimit si angazhim kyç i qeverisë së re. Këtë të fundit ai e ka theksuar në takimin me kryetaren e Institutit Kombëtar Demokratik (NDI) Tamara Kofman Vites. “Një nga problemet më të mprehta është korrupsioni, për të cilin si qeveri e re po punohet intensivisht për ta zhdukur, që nënkupton përgjegjësi për shkelësit e ligjit. Nuk duhet të zhgënjejmë pritshmëritë e qytetarëve. Koha e gënjeshtrave, paaftësisë dhe përtacisë ka mbaruar. Fillon koha e reformave, investimeve, transformimit dixhital. Duhet të japim shembull të mirë për të gjithë në gjetjen e rrugës për një standard më të mirë të jetesës dhe një shtet të sigurt që u përket të gjithë qytetarëve”, theksoi Mickoski në takim.

Ai u takua edhe me ish-ambasadorin e SHBA-së në vend, Philip Ricker, ku u bisedua për sfidat me të cilat përballet vendi, mbështetjen e nevojshme për arritjen e interesave strategjike dhe potencialin që ofron rajoni për bashkëpunim ekonomik dhe politik. “Duhet ta ndryshojmë realitetin dhe ta përmirësojmë jetën e qytetarëve”, theksoi Mickoski.

Delegacioni qeveritar së bashku me kryeparlamentarin Afrim Gashi më herët kanë zhvilluar një takim me kongresmenët Pete Sessions, Robert Aderholt, Joe Wilson, John Mulenaar, të cilët kanë shprehur mbështetjen e fuqishme për RMV-në si mik dhe aleat të fortë të SHBA-së, si dhe pati një takim me James Jones, një ish-këshilltar për sigurinë kombëtare të Barack Obamës.

TË PREZANTOHEN ARGUMENTET

Përderisa delegacioni qeveritar përfaqëson përcaktimet kryesore të qeverisë, fokusi i fqinjëve të parë, Bullgarisë dhe Greqisë është vënë në deklaratat që prekin interesat e atyre vendeve: ndryshimet kushtetuese me të cilat bullgarët duhet të përfshihen në Kushtetutën e Maqedonisë, dhe Qëndrimi i politikanëve kryesorë ndaj respektimit të emrit kushtetues Republika e Maqedonisë së Veriut, me fushëveprimin e përdorimit – erga omnes – sipas Marrëveshjes së Prespës.

Sa i përket Bullgarisë, Mickoski përsëriti qëndrimin e tij se duhet të diskutohet për marrëdhënie reale të mira fqinjësore, por ato të jenë të dyanshme. “Ne do të mbrojmë interesat tona, jemi të gatshëm të diskutojmë argumentet, t’i paraqesim ato, të shohim se argumentet e kujt do të mbizotërojnë. Qytetarët maqedonas kanë kontribuar në perspektivën evropiane si askush më parë”, tha Mickoski në ligjëratën që mbajti në Universitetin Johns Hopkins. Ai pyeti – kush mund të garantojë se ndryshimet kushtetuese janë kërkesa e fundit, dhe cili institucion në Evropë është përgjegjës për të gjykuar nëse i respektohen të drejtat e dikujt, duke përmendur aktgjykimet e gjykatës në Strasburg si dëshmi se të drejtat e komunitetit maqedonas në Bullgaria është shkelur.

PËRDORIMI I EMRIT I PANEGOCIUESHËM

Mediat greke vunë në dukje se kryeministri Mickoski në mesazhin e regjistruar nga Uashingtoni ka përdorur emrin “Maqedoni” kur i referohej vendit të tij. Kryeministri grek Kyriakos Micotakis tha nga një debat në Uashington se qëllimi i përdorimit të emrit Maqedonia e Veriut nuk mund të negociohet. “Problemi me Ballkanin është se shumë shpesh spektri i nacionalizmit shfaqet kur askush nuk e pret domosdoshmërisht. Më lejoni t’ju jap një shembull. Maqedonia e Veriut është sot anëtare e NATO-s sepse Greqia hoqi veton pas Marrëveshjes së Prespës të nënshkruar dhe ratifikuar nga qeveria e mëparshme. E kemi bërë të qartë se është një marrëveshje ndërkombëtare që e detyron vendin. Ne e respektuam këtë dhe unë e respektoj. Një nga aspektet themelore, nëse jo më themelore të kësaj marrëveshjeje lidhej me faktin se emri ‘Maqedonia e Veriut’ duhet të përdoret kudo, brenda dhe jashtë. Kjo është diçka shumë e qartë dhe nuk mund të negociohet. Kur dëgjoj se qeveria e re e quan vendin Republika e Maqedonisë, kam shqetësime serioze. Dhe kjo është një temë që kam ndërmend të trajtoj. Nuk është konstruktiv dhe nuk ndihmon rrugën evropiane të Maqedonisë së Veriut”, tha Micotakis në një debat publik në Këshillin për Marrëdhëniet me Jashtë në Uashington.

NË TRYEZËN E MADHE FALË ‘PRESPËS’

Kritikat ndaj Mickoskit erdhën edhe nga brenda. Ish-ministrja e Kulturës dhe deputetja aktuale e LSDM-së, Bisera Kostadinovska-Stojçevska, kujton se Mickoski është në Samitin e NATO-s si rezultat i Marrëveshjes së Prespës, të cilën VMRO-DPMNE e kundërshtoi. “Politikat e VMRO-DPMNE-së bazoheshin në kundërshtimin dhe anulimin e Marrëveshjes së Prespës, se kryeministri i tyre nuk do ta përdor kurrë emrin kushtetues edhe nëse i hiqet mandati. Mickoski sot është në Samitin Jubilar me rastin e 75 vjetorit të NATO-s. Ulja në atë tavolinë me më të fuqishmit është rezultat i marrëveshjes së Prespës, për të cilën kryeministri aktual as që denjoi ta përgëzojë”, tha Kostadinovska-Stojçevska.

Sipas zëdhënësit të qeverisë greke, Pavlos Marinakis, takimi i kryeministrave Hristian Mitskoski dhe Kyriakos Micotakis nuk është planifikuar. Një takim i tillë nuk ishte parashikuar as mes Micotakis dhe presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, por ai do të zhvillohet në margjinat e Samitit të NATO-s në Uashington në orën 16:00 me orën lokale. Pritet që në takim të shqyrtohet progresi i bërë në marrëdhëniet greko-turke, të cilat pas tre viteve të vështira konsiderohen dukshëm të përmirësuara. Athina shprehet e kënaqur që prej 16 muajsh nuk ka të lënduar në hapësirën ajrore greke dhe se po bashkëpunon më mirë me Ankaranë për çështjet e migracionit. (koha.mk)

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 10 Korrik, 2024 22:46