Në temperaturat e larta, freskohu me një tartur të stilit grek

Drin Zenku
Botuar nga Drin Zenku 11 Korrik, 2024 15:44

Në temperaturat e larta, freskohu me një tartur të stilit grek

Pjata e ftohtë e lëngshme e kosit dhe trangujve është një specialitet i kuzhinave ballkanike. E quajnë tarturur, tarator, zaziki dhe xhad’k, varësisht nëse receptori është maqedonas, shqiptar, grek apo turk. Sot do të përgatisni recetën greke, pra τζατζικι (σασικι).

Sasia e përbërësve nga kjo recetë është e mjaftueshme për 4 porcione të kësaj supe verore freskuese dhe shumë të shëndetshme.

Përbërësit e nevojshëm:

  • 500 gr kos
  • 2 kastraveca
  • 2 thelpinj hudhre
  • ½ grusht gjethe nenexhiku
  • 1 grusht kopër
  • kripë
  • piper
  • 100 g feta
  • 2-3 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër
  • bukë e thekur (për servirje)

Përgatitja:

Kosin e përziejmë me hudhrën e prerë hollë, nenexhikun dhe pjesën më të madhe të koprës të grirë imët, kripën dhe piperin dhe i hedhim sipër kastravecat e prera në kubikë. Lëreni në frigorifer për të paktën një orë.

Për ta servirur, ndajeni në pjesë, shtoni feta të thërrmuar, më shumë kopër dhe pak vaj ulliri në çdo tas.

Shërbejeni me bukë të thekur të prerë hollë.

Drin Zenku
Botuar nga Drin Zenku 11 Korrik, 2024 15:44