Real Madridi i frikësohet operimit të Bellingham pas paraqitjeve në Euro 2024

Drin Zenku
Botuar nga Drin Zenku 11 Korrik, 2024 17:17

Real Madridi i frikësohet operimit të Bellingham pas paraqitjeve në Euro 2024

Ylli i Anglisë, Jude Bellingham nuk ka arritur lartësitë që shumëkush e kishte shpresuar në Euro 2024, jashtë golit të shkëlqyer kundër Sllovakisë – disa në Angli madje kanë bërë thirrje që ai të largohet. Klubi i tij mori më të mirën prej tij deri në shkurt, por Real Madridi është i shqetësuar tani.

Shefi i skautimit, Juni Calafat shikoi Bellingham në veprim gjatë gjysmëfinales së Anglisë kundër Holandës dhe sipas Diario AS, ai ishte i shqetësuar nga ajo që pa.

Pas ndeshjes, Calafat qëndroi në tribunë duke diskutuar me familjen e Bellinghamit për formën e lojtarit, nga frika se ai ishte ‘në kufi’ fizikisht. Los Blancos janë të prirur t’i japin atij sa më shumë dashuri dhe mbrojtje sa munden aktualisht.

Ndërkohë në sfond është edhe çështja e dëmtimit të tij në shpatull. Mediumi Relevo raporton se Real Madridi nuk dëshiron të marrë në konsideratë një operacion në shpatullën e tij, të cilën ai e lëndoi në nëntor.

Është një dëmtim që ai e ka mbajtur që atëherë dhe ka luajtur me dhimbje të konsiderueshme, herë pas here duke marrë qetësues kundër dhimbjeve dhe duke mbajtur mbështjellje për të.

E mira është se shpatulla nuk është zhvendosur përsëri, por dhimbja refuzon të shuhet dhe ka të ngjarë të kërkojë operim për ta rregulluar atë përgjithmonë – kjo nga ana tjetër do të nënkuptonte disa muaj jashtë fushave për lojtarin.

Në vetëm 21 vjeç, Bellingham luajti 3,644 minuta vetëm për Real Madridin këtë sezon, dhe nëse nuk do të kishte qenë një dëmtim muskulor, mund t’i ishte afruar 4,000 minutave.

Ndërkohë në Euro 2024, Bellingham ka humbur vetëm 19 minuta të Anglisë, me dy herë vazhdime të përfshira në tre ndeshjet e tyre të fundit. Duke pasur parasysh se sa kyç ishte ai sezonin e kaluar, shqetësimi i Los Blancos është i kuptueshëm.

Drin Zenku
Botuar nga Drin Zenku 11 Korrik, 2024 17:17