4 të vdekur nga tërmeti në Turqi!

Redaksia Flaka
By Redaksia Flaka 24 Janar, 2020 20:49

4 të vdekur nga tërmeti në Turqi!

Lëkundje të forta tërmeti me magnitudë 6.8 të shkallës Rihter janë regjistruar në rajonin lindor të Turqisë.

Sipas EMSC lëkundjet janë regjistruar në thellësinë 10 km ndërkohë që sipas qendrës së katastrofave dhe emergjencave AFAD, epiqendra është në qarkun e Sivicre në kufi me Sirinë.

Në një dalje për shtyp të Ministrit të brendshëm turk Süleyman Soylu, deklaroi se janë raportuar për 4 viktima dhe disa të plagosur në Elazig.

“Ne jemi plotësisht të organizuar. Të gjithë miqtë tanë janë në fillim të detyrave të tyre. Ka 4-5 ndërtesa të rrënuara në qendrën e Sivrice. 4 qytetarë tanë kanë humbur jetën. Ka 2 të plagosur. Përsëri, u raportua se 10 ndërtesa janë dëmtuar në qendër të Elazig. Nuk ka humbje jete ne qender te Elazığ. Ekzistojnë gjithashtu vlerësime se disa ndërtesa janë dëmtuar në Malatya. Ne e dimë që ka një tronditje të rëndë në qendër të Sivrice, dhe kemi dërguar ekipet tona në atë rajon. Ky është informacioni që mund të sigurojmë deri më tani. Mbi 5 tërmete kanë ndodhur në rreth të ndryshme”, tha Soylu.

2 të vdekur nga tërmeti janë nga Elazığ dhe dy nga Malatya.

Lëkundjet janë ndjerë dhe në pjesë të tjera të vendit si dhe në disa rajone të Sirisë, ku raportohet për disa banesa të dëmtuara.

Turqia është prekur nga tërmeti edhe gjatë ditës së mërkurë (22 Janar) në provincën perëndimore të Manisa ku u regjistrua magnituda 5.4 ballë. FLAKA

Përpunoi dhe përshtati nga CNN Turk FLAKA

Redaksia Flaka
By Redaksia Flaka 24 Janar, 2020 20:49