400 mijë turistë gjatë 9 muajve në Cappadocia, arsyeja balonat me ajër

400 mijë turistë gjatë 9 muajve në Cappadocia, arsyeja balonat me ajër

Udhëtimet gjeneruan 86 milionë dollarë të ardhura në 9 muajt e parë të këtij viti.

Midis janarit dhe shtatorit, gjithsej 437 mijë e 516 turistë kanë shijuar turnetë me balona me ajër të nxehtë në qendrën tërheqëse turistike Cappadocia të Turqisë.

Cappadocia, e renditur si një nga vendet e trashëgimisë botërore të UNESCO-s, është e famshme me rrafshnaltën e saj dalluese, luginat, kodrat, konet vullkanike të oxhakëve unikë zanash, afresket shumëngjyrësh që mbulojnë qytete nëntokësore, hotele, shtëpi të gdhendura në shkëmbinj, kisha shkëmbore, faltore dhe strehimore të përdorura nga të krishterët e hershëm.

Udhëtimi me balonë mbi qiellin e Cappadocia për një orë kushton 170-200 euro për person, shkruan Anadolu Agency.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka 9 Tetor, 2019 23:17

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.