90 të vdekur nga përmbytjet në Iran

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 3 Gusht, 2022 19:31

90 të vdekur nga përmbytjet në Iran

Të paktën 90 persona kanë vdekur dhe tetë të tjerë janë zhdukur nga përmbytjet në të gjithë Iranin, njoftoi të mërkurën Shoqata e Gjysmëhënës së Kuqe të Iranit (IRCS).

Operacionet e ndihmave të IRCS janë duke u zhvilluar, ka thënë shefi i IRCS Pir-Hossein Kolivand për agjencinë zyrtare të lajmeve IRNA.

Përmbytjet, të cilat filluan në Iran dy javë më parë dhe u shkaktuan nga fenomeni i musonit, kanë prekur 24 provinca në të gjithë vendin, sipas mediave iraniane.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 3 Gusht, 2022 19:31