A është dhimbja e testikujve potencialisht një shenjë e Covid?

Desk
By Desk November 21, 2020 22:53

A është dhimbja e testikujve potencialisht një shenjë e Covid?

Një 49 vjeçar turk, i cili nuk kishte asnjë simptomë tjetër, diagnostikohet me virusin.

Dhimbja e testikujve mund të jetë një shenjë e rrallë e Covid, mjekët kanë pohuar pasi një 49-vjeçar doli pozitiv pa asnjë simptomë tjetër, shkruan “DailyMail”.

Burri anonim, nga Turqia, kërkoi këshilla mjekësore për shkak të ënjtjes dhe dhimbjes në anën e majtë të ijeve dhe testikujve të tij në verë, transmeton lajmi.net.

Ai nuk kishte ndonjë simptomë të koronavirusit, të tillë si një kollë e vazhdueshme ose temperaturë e lartë.

Sidoqoftë, mjekët vendosën ta fshijnë atë për sëmundjen sepse ai ishte në kontakt me dikë që më vonë kishte dalë pozitiv.

Rezultatet treguan se ai kishte koronavirus, prandaj mjekët dyshuan se dhimbja e testikujve ishte simptoma e tij e parë. Ata thanë se ai nuk kishte ndonjë problem tjetër shëndetësor që mund ta kishte shkaktuar atë, të tilla si një IST.

Mjekët të cilët raportuan ‘rastin e pazakontë’ në një revistë mjekësore thanë se tregon se si koronavirusi mund të kapet në njerëz ndryshe.

Nuk është e qartë se sa burra vuajnë dhimbje në testikuj si simptomë e Covid-19. Një studim i vogël në Kinë sugjeroi se ishte po aq i zakonshëm sa një në pesë.

Shkencëtarët kanë ngritur shqetësime se virusi mund të hyjë në testikuj, aty ku prodhohet spermatozoidi dhe të shkaktojë ‘dëme afatgjata’.

Por deri më tani ka pak prova për këtë që ka ndodhur, dhe askush nuk sugjeron që virusi mund të përhapet përmes spermës – lëngu që mbart spermatozoidin.

Historia u raportua në revistën mjekësore Urology Case Reports nga mjekët në Universitetin Acıbadem Mehmet Ali Aydinlar në Stamboll, Turqi. /Lajmi.net/

Desk
By Desk November 21, 2020 22:53