Ahmeti dhe ish-ministri Neziri do ta “shuarin zjarrin” në degën e BDI-së në Çair

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 9 Qershor, 2023 21:14

Ahmeti dhe ish-ministri Neziri do ta “shuarin zjarrin” në degën e BDI-së në Çair

Ish-ministri i Ekonomisë, Bekim Neziri, do të kandidojë për kryetar të Degës së Çairit të BDI-së dhe konsiderohet si favorit për të fituar zgjedhjet e brendshme partiake, thanë burime partiake për “Focus”, përcjell FLAKA.

Nëse BDI shpreh gatishmërinë që të largohet nga pushteti dhe të kalojë në opozitë për të kaluar amendamentet kushtetuese, kryesia e partisë e udhëhequr nga Ali Ahmeti ka një qasje tjetër në betejën brendapartiake me “grupin e zjarrit”, brenda së cilës demonstron intransigjencë dhe vendosmërinë për të shkuar deri në fund.

Siç ka shkruar tashmë “Focus”, pothuajse të gjitha përpjekjet dhe mundësitë për tejkalimin e problemeve dhe keqkuptimeve mes Ahmetit dhe “grupit të zjarrit” janë ezauruar. Si ndërmjetës mes dy palëve konfliktuale u përfshinë edhe shumë biznesmenë të fuqishëm shqiptarë nga diaspora, të afërt me “integristët”, por të gjitha nismat përfunduan në dështim.

Pasi u eliminuan praktikisht “flakët” nga kryesia e partisë, ku nuk kanë më ndikim, kryqëzimi mes dy partive duhet të përfundojë me zgjedhjet brenda partisë në degë. Ndryshe nga më parë, tani zgjedhjet brendapartiake zhvillohen sipas parimit një person/anëtar – një votë.

Pas kongresit të fundit në vitin 2019, u formua Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, në krye me drejtorin e NP të Rrugëve Shtetërore, Ejup Rustemi, i cili është i afërt me kryesinë e partisë. Asnjë anëtar i këtij komisioni nuk konsiderohet i afërt me “grupin e zjarrit”.

Sipas informacioneve të fundit që kemi marrë nga BDI, aktualisht janë duke u azhurnuar anëtarët që do të kenë të drejtë vote. Ndryshe, zgjedhjet brendapartiake tashmë janë mbajtur në Tetovë, Gostivar dhe degë të tjera ku kandidatët e BDI-së humbën në zgjedhjet e fundit lokale, kështu që tani mbetet që të mbahen degët e Shkupit, të cilat konsiderohen bastione të “grupit të zjarrit”.

Mes tyre është edhe dega e Çairit, e cila ende drejtohet nga ish-kryetari i Komunës së Çairit dhe deputeti aktual Izet Mexhiti, i cili është një nga frontmenët e “fraksionit të zjarrit”. Si pasardhës të mundshëm të tij përmenden disa persona, por, sipas burimeve tona, favorit është Bekim Neziri.

Për përkujtim, Neziri ishte drejtor i FSSHP-it dhe ministër i ekonomisë në qeverinë e BDI-së dhe VMRO-DPMNE-së të udhëhequr nga Nikolla Gruevski, dhe konsiderohej si pjesë e krahut që avokon për vazhdimin e këtij bashkëpunimi edhe pas zgjedhjeve parlamentare të 2016-ës, pas së cilës, megjithatë, BDI vendosi të formojë qeveri me LSDM-në.

Neziri në të kaluarën konsiderohej si bashkëpunëtor i ngushtë i ish-kryetarit të degës së BDI-së, Bekir Asani, i cili u distancua pas incidentit të njohur me merimangën. Në ndërkohë, ai ndërtoi komunikim cilësor me Ahmetin, u bë pjesë e Këshillit Mbikëqyrës të partisë, ndërsa, shtojnë bashkëbiseduesit tanë, la kanale të hapura komunikimi me “grupin e zjarrit”. FLAKA

BURIMI; FOKUS.MK

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 9 Qershor, 2023 21:14
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.