Ahmeti flet për ndryshimet kushtetuese

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 17 Shtator, 2023 22:56

Ahmeti flet për ndryshimet kushtetuese

Ndryshimet kushtetuese duhet të ndodhin tani, sepse ky është momenti i artë për vendin, vlerëson lideri i BDI-së, Ali Ahmeti në intervistë për TV21. Shtoi se nëse krerët politikë në qeveri nuk i votojnë të njëjtat, përfshirë edhe ata të opozitës, atëherë në Maqedoninë e Veriut do të mbesin vetëm politikanët dhe biznesmenët, pasi të tjerët do ta braktisin vendin.

“Hristijan Mickoski duhet t’i mendojë gjërat mirë sepse mban përgjegjësi si lider partie. Gjërat nuk e di si do të shkojnë, por është e domosdoshme që ndryshimet kushtetuese të ndodhin. Ne nuk duhet ta humbim shansin e artë. Ne jemi para hyrjes në dhomë kryesore.

Në qoftë se Mickoski, Kovaçevski, Ahmeti, Thaçi, Taravari duan që të mbesin të vetëm këtu dhe të votojnë për njëri – tjetrin, atëherë mos t’i bëjnë ndryshimet kushtetuese dhe ne të sillemi vërdallë këtu, politikanë, biznesmenë atëherë njerëzit do të na braktisin, sepse njerëzit duan jetë më të mirë”, tha Ahmeti.

“Ndryshimet do të bëhen”. Lideri i integristëve Ali Ahmeti është shprehur i bindur se seanca plenare me pikë të rendit të ditës – ndryshimet kushtetuese do të thirret dhe do të miratohen të njëjtat. Në intervistë për TV21 ai nuk zbuloi datën e seancës, pasi siç tha, nuk është për ta ndarë me publikun.“Ndryshimet do të bëhen. Ne do të jemi anëtarë fuqiplotë të BE-së, sepse shërbim më të madh të kombit, shqiptar e maqedonas, nuk mund t’i bëjmë sa anëtarësimi në Bashkimin Europian dhe nuk duhet të shkojmë me dy mendje, sepse po shkove me dy mendje ta kapërcejsh luginën, mbetesh midis lumit. Vendose, merre hapin. Ne jemi në hëz, ne jemi në vrap dhe do t’i kalojmë të gjitha vështirësitë… Seanca e debatit për ndryshimet kushtetuese ka përfunduar dhe do të thirret seanca e radhës. Nuk e publikoj, nuk është për ta ndarë me opinionin datën, por do të thirret dhe në momentin që do të thirret seanca, do të bëhet votimi”, tha Ahmeti.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 17 Shtator, 2023 22:56
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.