Analizë: A mundet Maqedonia në 5 ditët e ardhshme të marrë një propozim që nuk do të shkelë interesat kombëtare?

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 25 Qershor, 2022 20:53

Analizë: A mundet Maqedonia në 5 ditët e ardhshme të marrë një propozim që nuk do të shkelë interesat kombëtare?

Me qëndrime krejtësisht të kundërta, Maqedonia dhe Bullgaria presin një zgjidhje të re në 5 ditët e fundit të mandatit të Presidencës franceze, përcjell FLAKA.

Ajo që Bullgaria e quajti heqjen e vetos për ne dje, praktikisht do të thotë se Sofja zyrtare ka tërhequr vijat e saj të kuqe, të cilat në thelb janë kushte që diplomacia maqedonase i hodhi poshtë gjatë samitit BE-Ballkani Perëndimor.

Në kushte të tilla, një pjesë e opinionit ekspert nuk sheh shumë hapësirë ​​për optimizëm se do të gjendet një zgjidhje që nuk do të jetë në dëm të interesave kombëtare maqedonase.

Ish-ambasadori Bocevski thotë se diplomacia maqedonase ka pësuar një goditje tjetër të rëndë për të cilën duhet të marrë përgjegjësi.

Bocevski thotë se është i habitur nga akuzat e qeverisë se sulmet hibride kanë penguar proceset që duhet të zhbllokojnë integrimin e Maqedonisë. Edhe opozita kërkon përgjigje.

LSDM ende kërkon përgjegjësi nga Mickoski.

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë sot u dërgoi një notë verbale kolegëve bullgarë duke dënuar pankartat e djeshme në Kuvendin e Bullgarisë ku thuhej se Maqedonia është Bullgari. Ata thonë se mesazhet janë në kundërshtim me vlerat evropiane por edhe me marrëveshjen e fqinjësisë së mirë.

Presidenca franceze e Bashkimit Evropian përfundon në fund të këtij muaji. Ka mbetur edhe shumë pak kohë për shpresën se Maqedonia do të fillojë negociatat këtë verë. FLAKA

BURIMI: TV SITEL

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 25 Qershor, 2022 20:53