Anulohet takimi i nesërm i liderëve

Redaksia Flaka
By Redaksia Flaka July 18, 2019 22:50

Anulohet takimi i nesërm i liderëve

Pas sesionit të KQ, burime nga LSDM thonë se takimi i planifikuar i liderëve partiak për nesër është anuluar për shkak të refuzimit të udhëheqësit të VMRO-DPMNE-së për të marrë pjesë. LSDM njoftoi pas takimit luftë kundër krimit dhe korrupsionit, përcjell FLAKA.

Takimi i liderëve, në të cilin do të diskutohej nesër për Ligjin për Prokurorinë, Regjistrimin, Kodin Zgjedhor dhe tema të tjera të tanishme, është anuluar, mësojnë nga burimet të LSDM-së DW. Këtë e ka konfirmuar edhe nga kreu i partisë Zaev në takimin e sontëm të partisë të Këshillit Qendror të partisë.

Arsyetimi ka qenë se pa praninë e udhëheqësin e VMRO-DPMNE-së, Kristian Mickoski, nuk ka asnjë arsye për të mbajtur një takim ku do të merrnin pjesë udhëheqësit e BDI-së dhe Aleancës për Shqiptarëve, Ali Ahmeti dhe Ziadin Sela.

VMRO-DPMNE konfirmoi sot se Mickovski nuk planifikon të shkojë në takim nëse nuk diskutohet organizimi i zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.

Zaev ka nevojë për votat e VMRO-DPMNE në Kuvend për Ligjin mbi Prokurorinë Publike, e cila është një nga kushtet për integrimin evropian të vendit. FLAKA

Redaksia Flaka
By Redaksia Flaka July 18, 2019 22:50