Arkeologët zbulojnë unazën që parandalonte dhimbjen e kokës pas të pirës

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 9 Nëntor, 2021 23:31

Arkeologët zbulojnë unazën që parandalonte dhimbjen e kokës pas të pirës

Arkeologët në Izrael kanë zbuluar se, në të kaluarën, njerëzit përdornin një unazë për të parandaluar dhimbjen e kokës pasi e kishin tepruar me alkool.

E zbuluar në qytetin Yavne, bizhuteria e lashtë mendohet se përdorej për të sjellë sa më shpejt në vete ata që e ekzagjeronin me alkoolin.

“Guri vjollcë që ka kjo unazë është lidhur me shumë benefite. Një prej tyre ka qenë edhe parandalimi i efekteve anësore kur konsumon shumë alkool”.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 9 Nëntor, 2021 23:31
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.