Audi rifreskon familjen A4

Audi rifreskon familjen A4

Pas lansimit të S4 TDI në fillim të majit, Audi zbuloi edhe pjesën tjetër të familjes A4 të ridizajnuar.

Ristilizimi i butë i Audi A4 është kryer pothuajse një vit më parë, dhe prodhuesi gjerman shpejt vendosi të fillojë një “shlyerje të rrudhave” të reja.

Ndryshimi më i dukshëm ndodhi në pjesën e përparme të makinës, më saktësisht në drita, të cilat ishin plotësisht të tejmbushura krahasuar me versionin e mëparshëm të A4.

 

Ndryshimet më të vogla të dizajnit kanë pësuar një maskë të freskët, e cila është më e gjerë se më parë.

Audi – përveç versioneve A4 dhe S4 – gjithashtu ripërtëriu variantet e Avant dhe Allroad që u ridizajnuan në mënyrë të ngjashme, ndërsa modeli Crossroads Allroad gjithashtu mori një ngritje më të lartë nga toka prej 35 mm.Enterieri këtë herë nuk është ndryshuar, përveç se sistemi multimedial MMI 10.1-inç është përmirësuar, transmeton KosovaPress.

 

Risia më e madhe në Audi A4 për 2020 është zgjerimi i elektrifikimit të këtij modeli. Oferta e njësive të përzgjedhjes përbëhet nga 6 motorë turbo, që variojnë nga 150 deri në 347 kuaj fuqi, prej të cilave tri janë të pajisura me sistemin e ashtuquajtur “të butë” hibrid.

Midis tyre është dizeli S4 i futur kohët e fundit, me një motor V6 TDI 3.0 litërsh.

 

Bëhet fjalë për një njësi që sjell 347 kuaj fuqi. Audi S4 sedan me një motor të ri dizel nga 0-100 km në orë përshpejton në 4.8 sekonda dhe S4 Avant për 4.9 sekonda. Në të dyja modelet, shpejtësia maksimale elektronike është e kufizuar në 250 km/h.

 

Blerësit evropianë do të jenë në gjendje të porositin Audi A4 për 2020 deri në fund të majit, ndërsa Allroad do të jetë në dispozicion nga vera dhe dërgesat e para janë planifikuar për vjeshtë. A4 më e lirë në Gjermani kushton 35.900 euro.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka 15 Maj, 2019 22:55

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.