Azilkërkuesit shqiptarë, problem i përsëritur për Francën

Azilkërkuesit shqiptarë, problem i përsëritur për Francën

Ministri i Jashtëm i Austrisë, Alexander Schallenberg ishte sot për një vizitë zyrtare në Tiranë, ku u takua me homologun Gent Cakaj, me të cilin zhvilloi edhe një konferencë të përbashkët.

Pasi konfirmoi qëndrimin e qartë të Austrisë për hapjen e negociatave me Shqipërinë, Schallenberg tha se azilkërkuesit shqiptarë vijojnë të jenë një problem për Francën.

“Qëndrimi i Austrisë është shumë i qartë, ne duam të hapet dritat jeshile për negociatat e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Situata e azilkërkuesve shqiptarë vazhdon, ne jemi në dijeni. Është një situatë që e prek më pak Austrinë sesa shtetet e tjera anëtare. Është një tipar i përsëritur në diskutimet me kolegët francezë”, u shpreh ministri austriak.

Ndërsa ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj theksoi se “Shqipëria ka plotësuar të gjitha kushtet për të filluar hapjen e negociatave për anëtarësim”. Ai tha se Qeveria është “në një përpjekje intensive për të siguruar votat pro”.

“Nuk kam frikë nga votat kundër, por jam i angazhuar për të siguruar votat pro”, u shpreh Cakaj.

Vendimi për hapjen ose jo të negociatave me Shqipërinë do të merret më 18 tetor, në samitin e Këshillit Evropian./TCh

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka 8 Tetor, 2019 19:53

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.