Betejen e fituam por luften jo, flet gazetari që u shërua nga Covid 19

Desk
By Desk May 5, 2020 20:43

Betejen e fituam por luften jo, flet gazetari që u shërua nga Covid 19

Gazetari dhe kryeredaktori në Kanal 5, Goce Mihajloski i cili u diagnostifikua me koronavirus, ka përshkruar në profilin e tij në Facebook ditët se si është ballafaquar me sëmundjen e rrezikshme. Ai ka falënderuar të gjithë personelin mjekësor për ndihmën gjatë kësaj periudhe.

Goce Mihajloski:

“Në shtëpinë familjare në Prilep virusi “ka hyrë” kah fundi i marsit. Fundjavën 28-29 mars isha në vizitë te prindërit, as 24 orë të plota. Atëherë ora policore ishte nga ora 16:00. Më vonë u tregua se ajo është edhe takimi i fundit me babanë tim. Prej nga ka ardhur nuk e dimë, mund vetëm të supozojmë, por ajo tashmë është irelavante”.

Mihajloski, ka rezultuar pozitiv në virusin korona më 10 prill. Më 28 dhe 29 mars të këtij viti, Mihalloski ka qenë në vizitë te prindërit e tij në Prilep, prej ku është infektuar.

Mihajlovski ka cituar fjalët e kryeministrit të Boris Johnson.

Kryeministri britanik Boris Johnson kishte të drejtë kur tha se virusi i ri ishte si një hajdut. Ajo vjen nga “askund”, dhe shpejt lë shkretimin pas. Në rastin e familjes time, ai mori jetën time – babai im.

Goce Mihajloski:

“Gjatë kontaktit të rregullt telefonik me mjekët në Klinikën infektive (motra ime çdo ditë nga 14-15) morëm informacione se gjendja e babait tim ishte përkeqësuar për shkak të disa parametrave jetik.

Rreth orës 18:00, një numër i panjohur ra. Edhe para se të përgjigjesha, intuita më kishte thënë tashmë se nuk ishte për të mirë “A jeni djali i Marjanit?”, Më pyeti zëri mashkull i panjohur.Pasi u përgjigja në mënyrë pozitive, ai më tha lajmin e keq. “Unë po ju bëj thirrje t’ju njoftoj se babai juaj ka vdekur”.

Një javë para se të diagnostifikohet me koronavirus, ai kishte të ftuar në emisionin ku ai është moderator,  liderët e LSDM-së dhe VMRO-DPMNE-së, Zoran Zaev dhe Hristijan Mickoski. Për këtë, të dy liderët e partive i’u nënshtruan vetëizolimit.

Desk
By Desk May 5, 2020 20:43