Betohet qeveria e re e përkohshme e Bullgarisë

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 2 Gusht, 2022 22:37

Betohet qeveria e re e përkohshme e Bullgarisë

Një qeveri kalimtare u betua sot në Bullgari për të udhëhequr vendin në zgjedhjet e ardhshme pas rënies së koalicionit qeverisës pro-perëndimor në fund të qershorit.

I instaluar nga presidenti bullgar Rumen Radev, kabineti i ekspertëve rreth kryeministrit Galab Donev do të qeverisë deri më 2 tetor, kur duhet të mbahen zgjedhjet e reja.

Koalicioni i mëparshëm liberal-socialist, i udhëhequr nga Kiril Petkov, kishte marrë një votë mosbesimi pas pak më shumë se gjashtë muajsh në pushtet.

Radev i bëri thirrje qeverisë kalimtare të përqendrohet në prioritetet e sigurimit të furnizimeve me energji dhe ushqimore të vendit, duke trajtuar “inflacionin në rritje” dhe çrrënjosjen e korrupsionit.

Lidhur me luftën në Ukrainë, Radev, i cili konsiderohet mik i Rusisë, i tha kabinetit të ri se “prioriteti juaj i parë duhet të jetë parandalimi i përfshirjes së vendit në konflikt”.

Bullgaria është shumë e varur nga importet ruse të energjisë, por Rusia ndaloi eksportet e drejtpërdrejta të gazit në vend pasi ish-kryeministri Petkov refuzoi të paguante në rubla ruse. /Atsh

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 2 Gusht, 2022 22:37