Bezhovska: Inflacioni pritet të ngadalësohet vitin e ardhshëm

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 10 Nëntor, 2021 22:13

Bezhovska: Inflacioni pritet të ngadalësohet vitin e ardhshëm

Banka Popullore pret ngadalësim të inflacionit vitin e ardhshëm gjegjësisht të mbetet mesatar. Këto projeksionet i tha guvernatorja e BPRM-së, Anita Angelovska Bezhovska në emisionin “Magazina Ekonomike” në Alsat. Sipas saj, inflacioni aktualisht është në shkallë globale shënon korrigjim mesatar për së larti.

“Ky korrigjim mesatar për së larti është kryesisht reflektim i faktorëve global. Në botë shohim ndryshim në çmimet e ushqimeve dhe energjisë dhe këta faktorë global ndikojnë gjithashtu në inflacionin global”, tha Bezhovska.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 10 Nëntor, 2021 22:13
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.