Brukseli akuzon Moskën për rritje të tensioneve me Ukrainën

Desk
By Desk 25 Prill, 2019 22:54

Bashkimi Evropian akuzoi sot Rusinë se por rrit tensionet me Kievin, pas njoftimit që Moska do të lehtësojë dhënien e pasaportave ruse për banorët në lindje të vendit.

“Ne presim nga Rusia që të mos bëjë veprime në kundërshtim me marrëveshjet e Minskut dhe që të mos pengojë riintegrimin e plotë të zonave të kontrolluara nga separatistët”, paralajmëroi BE-ja në një komunikatë.

“Të gjitha palët duhet të përmbushin plotësisht angazhimet e marra sipas marrëveshjeve të Minskut”, thuhet në këtë tekst.

“Çasti i këtij njoftimi, menjëherë pas presidencialeve, që treguan lidhjen e fortë të Ukrainës tek demokracia dhe shteti i së drejtës, tregon synimin e Rusisë për të destabilizuar edhe më shumë Ukrainën dhe për të përkeqësuar konfliktin”, theksoi zëdhënësja e shefes evropiane të diplomacisë, Federica Mogherini.

Desk
By Desk 25 Prill, 2019 22:54