Buçkovski: Zaev lufton për të ardhmen tonë evropiane në frymën e vlerave evropiane

Redaksia
By Redaksia 27 Nëntor, 2020 21:58

Buçkovski: Zaev lufton për të ardhmen tonë evropiane në frymën e vlerave evropiane

Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë. BE është qëllimi ynë strategjik, kështu që ne duhet të luftojmë për fillimin e negociatave me BE-në. Zaev lufton për të ardhmen tonë evropiane në frymën e vlerave evropiane, thotë Vllado Buçkovski, profesor universiteti i cili është ish-kryeministër dhe ish-kryetar i LSDM-së.

“Këtyre ditëve kalojmë përmes një katarze specifike. Pas intervistës së Zaevit për BGNES. Për mua, kjo është tashmë Deja Vu. Para 14 vjetëve, kur pas një takimi me kryeministrin bullgar Stanishev, thashë se po vjen koha kur bazuar në historinë e përbashkët duhet të ndërtojmë një të ardhme të përbashkët duke filluar të festojmë Shën Cirili dhe Metodi dhe pse jo edhe kryengritja e Ilindenit, u prita me thikë nga disa media. Kishte trazira edhe në vetë LSDM-në, u urdhëruan kolumna kundër meje, u përhap gjuha e urrejtjes. Sot përsëri, por me një intensitet më të fortë, një tjetër (kryeministër) akuzohet se ka shitur historinë maqedonase. Pse. Sepse, sipas meje, Zaev po lufton për të ardhmen tonë evropiane në frymën e vlerave evropiane”, tha Buçkovski kur u pyet për të komentuar deklaratat e kryeministrit Zaev për BGNES dhe reagimet që pasuan në publik në një intervistë për Civil Media.

Sipas tij, kriza eventuale politike në vendin tonë gjatë mbijetesës së Bullgarisë në veton dhe samitin e dhjetorit të Këshillit të BE-së, do të komplikojë më tej situatën tashmë të ndërlikuar në rajonin tonë të Ballkanit Perëndimor. Ai theksoi atë që ai tha se ishte kriza e Kosovës pas padive të Gjykatës Speciale kundër ish-udhëheqësve të UÇK-së dhe dorëheqjes së presidentit Hashim Thaçi të qeverisë së re malazeze, e cila ka qenë e përfshirë në polemikë rreth orientimit të tyre pro-perëndimor, sepse Republika Sërpska është një bombë me sahat.

“Shqipëria është në prag të zgjedhjeve parlamentare me një ndarje të thellë politike të pushtetit dhe opozitës dhe një përplasje të hapur midis qeverisë Rama dhe presidentit Meta. Serbia është në dukje e qëndrueshme politikisht, por besoj se është e vetëdijshme që pa njohjen e pavarësisë së Kosovës, nuk ka asnjë shans për anëtarësim në BE”, tha Buçkovski.

Sipas tij, Rusia inkurajohet nga zhvillimet e fundit në rajonin tonë që thonë dhe lënë hapësirë ​​për ndikim më të madh.

“Fitorja e opozitës në Mal të Zi, zhvillimi i ngjarjeve në Kosovë, por edhe vetoja bullgare për ne, rikthejnë në lojë zgjidhjet alternative për rajonin tonë. Nga ana gjeostrategjike, pozicionet e BE-së, pa përshpejtuar procesin e zgjerimit, do të dobësohen, do të lihet hapësirë ​​për depërtim më të madh të ndikimit rus dhe kinez”, thotë Buçkovski

Lidhur me ndikimin e Rusisë në ndërtimin e marrëdhënieve të vendit me fqinjët e saj, Buçkovski tha se ai kurrë nuk e nënvlerësoi ndikimin e Rusisë në marrëdhëniet bullgaro-maqedonase.

Redaksia
By Redaksia 27 Nëntor, 2020 21:58