“Buste De Femme” e Picasso-s  në ankand, ofrohet deri në 2.5 mln euro

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 5 Qershor, 2023 21:59

“Buste De Femme” e Picasso-s  në ankand, ofrohet deri në 2.5 mln euro

Piktura e Pablo Picasso-s “Buste de femme” (Bust gruaje), të cilën ai e krijoi dy vjet para vdekjes së tij në 1971, do të dalë në ankand në Këln për një vlerë prej 1,5 milionë eurosh deri në 2.5 milionë euro.

Një pikturë nga Pablo Picasso nuk është ofruar kurrë në tregun gjerman të ankandeve. Në foto mund të dallohet gruaja e dytë e Picasso-s, Jacqueline Roque. Kjo pikturë vjen nga një koleksion i rëndësishëm privat gjerman. Ndër më shumë se 600 veprat me një vëllim total mbi 10 milionë euro janë veprat e Louise Bourgeois, Paul Klee, Sigmar Polke, Egon Schiele dhe Kurt Schëitters. Ankandi pranveror i Van Hamit të këtij viti do të mbahet më 5 dhe 6 Qershor.

Është hera e parë në të paktën 25 vjet që një pikturë e madhe e artistit spanjoll del në ankand në Gjermani. Picasso, i cili vdiq 50 vjet më parë, krijoi gjithsej 400 portrete të Roque. Ish-shitësja e qeramikës më vonë i ndaloi fëmijët të merrnin pjesë në varrimin e Picasso-s. Ajo vdiq në vitin 1986.

Klan News

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 5 Qershor, 2023 21:59
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.