Back to homepage

Плус ИНФО

Пукање во Русија поради мобилизацијата, има и повредени

Пукање во Русија поради мобилизацијата, има и повредени

Младо момче кое требало да биде мобилизирано, со пушка нападна воена канцеларија за регрутирање. Видеото масовно се прошири низ социјалните мрежи. На снимката се гледа како момчето со пушка влегува во канцеларијата за регрутирање, пука во главата на одговорниот и

Read Full Article
Бројот на загинати во напад во училиште во Русија се искачи на 13, убиени 6 деца, напаѓачот се самоубил

Бројот на загинати во напад во училиште во Русија се искачи на 13, убиени 6 деца, напаѓачот се самоубил

Страотно масовно убиство ја потресе денеска Русија, во кое животот го загубија најмалку 13 луѓе додека има и најмалку 21-едно рането лице, потврдија официјални извори од полицијата. Убиени се и 7 деца кои следеле настава во училиштето во кое учеле

Read Full Article
Поддржувачката на Мусолини и Путин победи на изборите во Италија, Џорџа Мелони прва жена премиер

Поддржувачката на Мусолини и Путин победи на изборите во Италија, Џорџа Мелони прва жена премиер

Џорџа Мелони е првата жена премиер на Италија. И на чело на најдесничарската влада која ќе ја води Италија по владеењето на Мусолини во Втората светска војна. Десниот блок кој го води партијата „Браќа на Италија“ освои уверлива победа и

Read Full Article
Путин му даде руско државјанство на Сноуден, но нема да биде мобилизиран за војната во Украина

Путин му даде руско државјанство на Сноуден, но нема да биде мобилизиран за војната во Украина

Рускиот претседател Владимир Путин му доделил руско државјанство на Едвард Сноуден, потврди портпаролот на Путин, Дмитриј Песков. Според Песков, Сноуден самиот побарал руско државјанството. Одлуката е објавена и на рускиот портал за правни информации. ВО СОГЛАСНОСТ СО СТАВ „А“ ОД

Read Full Article
За прв пат ЕК предлага укинување на ЕУ фондовите за земја членка на ЕУ

За прв пат ЕК предлага укинување на ЕУ фондовите за земја членка на ЕУ

За прв пат Европската Комисија предложи да се замрзнат исплатите за една земја членка, во случајов Унгарија, поради нарушување на владеењето на правото и наводи за корупција. Сега е на земјите членки да одлучат. Европската Комисија сака да задржи 7,5

Read Full Article