Back to homepage

Плус ИНФО

Зеленски: Предуслов за продолжување на преговорите е враќање на ситуацијата на 23 февруари

Зеленски: Предуслов за продолжување на преговорите е враќање на ситуацијата на 23 февруари

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека сѐ уште е отворен за преговори со Русија, но го повтори ставот дека Москва мора прво да ги повлече своите сили на позициите пред инвазијата. Зеленски денеска во видео обраќање во институтот „Чатам Хаус“

Read Full Article
Најмалку осум жртви во експлозија во хотел во центарот на Хавана

Најмалку осум жртви во експлозија во хотел во центарот на Хавана

Најмалку осум лица загинаа, а 30 се повредени во експлозијата во хотелот “Саратога“, во центарот на кубанската престолнина Хавана, соопшти кубанската влада на Твитер, пренесе Тасс. Фасадата на хотелот со „5 ѕвезди“, што има 96 соби, два ресторани и базен

Read Full Article
Вучиќ: По изјавата на Путин, Србија е под притисок на Запад да го признае Косово

Вучиќ: По изјавата на Путин, Србија е под притисок на Запад да го признае Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ во обраќањето до јавноста изјави дека Србија во иднина ќе оди посилно на европскиот пат, дека е под голем притисок откако рускиот претседател Владимир Путин направи паралела меѓу Косово и Доњецк и Луганск и дека

Read Full Article
15 милиони луѓе починаа од корона вирусот, ја потценивме пандемијата велат од СЗО

15 милиони луѓе починаа од корона вирусот, ја потценивме пандемијата велат од СЗО

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека пандемијата на коронавирус убила речиси 15 милиони луѓе ширум светот, што е 13 отсто повеќе смртни случаи од очекуваното. СЗО смета дека многу земји ја потцениле битката со смртните случаи од Ковид, имајќи

Read Full Article
Грција бара Репортери без граници да објасни зошто е на 108-мо место по слобода на медиумите

Грција бара Репортери без граници да објасни зошто е на 108-мо место по слобода на медиумите

Во неодамнешниот извештај на Репортери без граници за слободата на медиумите, Грција беше рангирана на 108 место, со пад од 38 позиции во споредба со лани, а портпаролот на грчката Влада Јанис Иконому, коментира дека во конкретниот извештај не се

Read Full Article