Back to homepage

Плус ИНФО

СБ на ОН денеска гласа за новите санкции против Северна Кореја

СБ на ОН денеска гласа за новите санкции против Северна Кореја

Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска ќе гласа за предлогот на САД, да се заострат санкциите против Северна Кореја, поради нејзиното лансирање балистички проектили. Кина, која има право на вето, тврди дека резолуцијата нема да реши никакви проблеми. Гласањето

Read Full Article
Блинкен: Ќе му помогнеме на Киев да ги процесуира воените злосторства

Блинкен: Ќе му помогнеме на Киев да ги процесуира воените злосторства

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен најави формирање нова британска, американска и група на ЕУ што ќе му помага на украинското обвинителство да ги документира, како што рече, „воените злосторства и другите бруталности“ извршени во Украина. „Новиот механизам, наречен Советодавна група

Read Full Article
Регионот Луганск е речиси 90 проценти под руска контрола – жестоката офанзива продолжува

Регионот Луганск е речиси 90 проценти под руска контрола – жестоката офанзива продолжува

Руската офанзива во регионите Доњецк и Луганск продолжува со ненамален интензитет. Украинската армија потврди дека руските сили нападнале повеќе од 40 градови во Донбас, обидувајќи се да ја прошират зоната која е под нивна контрола. Минатиот месец, официјален Кремљ фокусот

Read Full Article
Хаос на аеродромот Шипхол- KLM ја прекина продажбата на билети во следните три дена

Хаос на аеродромот Шипхол- KLM ја прекина продажбата на билети во следните три дена

Холандската авиокомпанија KLM објави дека до понеделник ќе ја прекине продажбата на билети за сите летови од аеродромот Шипхол во Амстердам поради метеж предизвикан од недостиг на персонал за обезбедување. Редиците на Шипхол, третиот најфреквентен аеродром во Европа, се проширија

Read Full Article
Украинскиот претседател Зеленски побара повеќе оружје од Западот за борба против руската офанзива во Донбас

Украинскиот претседател Зеленски побара повеќе оружје од Западот за борба против руската офанзива во Донбас

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Русија користи се што и е на располагање во битката за четири града во источниот украински регион Донбас, пренесе Асошиетед прес. „Ситуацијата во Донбас е многу тешка“, рече Зеленски во вечерното обраќање до нацијата.

Read Full Article