Back to homepage

Плус ИНФО

Германците се навикнуваат на скапите цени на бензините, но им оди тешко

Германците се навикнуваат на скапите цени на бензините, но им оди тешко

На бензинска пумпа  во германскиот град Келн, 80 годишниот Бернд Милер гледа како цифрите брзо се качуваат на бројачот на пумпата. „Ќе се ослободам од мојот автомобил во октомври, ноември..Со пензијата… а потоа и со качувањето на цените на бензинот,

Read Full Article
Медведев: Односите Русија – САД се на апсолутна нула

Медведев: Односите Русија – САД се на апсолутна нула

Заменик-претседателот на Совет за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев денеска изјави дека руско-американски односи се на апсолутна нула односно дека не е можно дополнително да бидат замрзнати. СЕГА НЕМАМЕ НИКАКВИ ОДНОСИ СО САД. ТИЕ СЕ НА НУЛА НА КАЛВИНОВАТА СКАЛА.

Read Full Article
Хантер Бајден и српскиот принц Александар во заедничка авантура за кралскиот дворец во Белград, открива заборавениот компјутер на синот на претседателот на САД

Хантер Бајден и српскиот принц Александар во заедничка авантура за кралскиот дворец во Белград, открива заборавениот компјутер на синот на претседателот на САД

Влез во Србија и тамошниот бизнис за Хантер, синот на американскиот претседател Џо Бајден водел преку принцот Александар и српскиот амбасадор Дали Џо Бајден како американски потпретседател успеал да помогне и преку владата на Александар Вучиќ успеал да издејствува реконструкција

Read Full Article
Украина: Загубивме половина од воената опрема

Украина: Загубивме половина од воената опрема

Вооружените сили на Украина загубија околу половина од својата воена опрема за време на борбите, изјави заменикот-министер за одбрана Володимир Карпенко. – Зборувам само за тешко вооружување. Денеска имаме околу 30-40 отсто, а понекогаш и до 50 отсто од загубата

Read Full Article
Поплави во Индија и во Бангладеш однесоа 18 животи

Поплави во Индија и во Бангладеш однесоа 18 животи

Армијата е повикана да ги спасат луѓето заробени во големите поплави во североисточна Индија и Бангладеш, кои однесоа најмалку 18 животи, оставајќи милиони домови под вода, соопштија денеска властите, пренесе Бета. Најмалку девет лица загинаа во индиската држава Асам, додека

Read Full Article