Kosovë, greva në arsim vazhdon!

Kosovë, greva në arsim vazhdon!

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës ka njoftuar se do të vazhdojë greva e nisur para një muaji. SBASHK ka thënë se kryetarët e Këshillave Greviste komunale dhe të universiteteve dhe ata të shoqatave sindikale të Federatës së shërbyesve

Read Full Article
Kosova rrezikohet nga trazirat sociale,  paralajmërohet grevë tjetër!

Kosova rrezikohet nga trazirat sociale, paralajmërohet grevë tjetër!

Po bëhet një muaj që kur sektori publik hyri në grevë. Por duket se kjo nuk do të jetë greva e vetme. Edhe sindikata e sektorit privat dhe Sindikata e KEK-ut lanë të hapur mundësinë që të përfshihen në grevë.

Read Full Article
Rama me fjalim për Thaçin në OKB: Paramendojeni të arrestohet presidenti juaj pa aktakuzë!

Rama me fjalim për Thaçin në OKB: Paramendojeni të arrestohet presidenti juaj pa aktakuzë!

Gjatë fjalës së tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ndër të tjera përmendi raportin e Dick Marty-t, për të cilin tha se është totalisht i pa vend dhe se provat e faktet deri më

Read Full Article
Kurti: Vuçiq mban lidhje të ngushta me Federatën Ruse

Kurti: Vuçiq mban lidhje të ngushta me Federatën Ruse

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar se presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq përveç që nuk njeh shtetin e Kosovës dhe krimet e bëra nga regjimi i Millosheviqit, mban edhe lidhje shumë të ngushta me Federatën Ruse, duke nënshkruar edhe

Read Full Article
Vuçiç: Kosova ka shënjestruar këto 6 shtete, po ndihmohet nga fuqitë e mëdha

Vuçiç: Kosova ka shënjestruar këto 6 shtete, po ndihmohet nga fuqitë e mëdha

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç nga New York ka folur edhe për çështjen e lobimit të Republikës së Kosovës për të marrë njohje të reja. Shefi i shtetit serb ka thënë se e ka vënë re që Kosova ka “shënjestruar”

Read Full Article