Përmbytjet në Kosovë, më rëndë situata në Skenderaj e Mitrovicë

Përmbytjet në Kosovë, më rëndë situata në Skenderaj e Mitrovicë

Situata në Kosovë është rënduar pas të reshurave të shiut që kanë përmbytur shumë zona. Skenderaj dhe Mitrovica kanë shpallur gjendje të jashtëzakonshme. Në Drejë të Istogut, FSK evakuoi 14 familje me rreth 60 anëtarë të cilit kishin mbetur të

Read Full Article
Dialogu Prishtinë – Beograd, 5 të dërguarit nga BE dhe ShBA, në Kosovë e Serbi

Dialogu Prishtinë – Beograd, 5 të dërguarit nga BE dhe ShBA, në Kosovë e Serbi

Bashkimi Evropian, me mbështetje të ShBA-së, këmbëngulin për vazhdimin e dialogut Kosovë – Serbi. Përfaqësuesi special për dialogun, Miroslav Lajçak dhe ai i ShBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, bashkë me këshilltarët e presidentit francez, Macron, kancelarit gjerman Scholz e

Read Full Article
Sarrazin: Serbia le ta harrojë BE-në pa e njohur Kosovën

Sarrazin: Serbia le ta harrojë BE-në pa e njohur Kosovën

I dërguari special i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, për edicionin e sotëm të gazetës serbe “Nova”, tha se qëndrimi i Berlinit është se Serbia nuk mund të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian pa e njohur Kosovën. “Ne nga

Read Full Article
Serbia “ta harrojë”/ I dërguari gjerman: Nuk do të hyjë në BE pa njohur Kosovën

Serbia “ta harrojë”/ I dërguari gjerman: Nuk do të hyjë në BE pa njohur Kosovën

Qëndrimi i Berlinit ndaj Beogradit është i prerë, dhe këtë e pohoi së fundi edhe i dërguari i posaçëm i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin: Pa njohur Kosovën, Serbia nuk mund të bëhet anëtare e Bashkimit Europian. Duke folur

Read Full Article
Gjykimi ndaj ish-krerëve të UÇK-s pritet të fillojë më 1 mars 2023

Gjykimi ndaj ish-krerëve të UÇK-s pritet të fillojë më 1 mars 2023

Gjykimi ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi e Jakup Krasniqi, pritet të fillojë më 1 mars 2023. Në konferencën përgatitore të mbajtur të mërkurën në Hagë, trupi gjykues përmes një urdhri gojor

Read Full Article