Jetesa në Lindje të Gjermanisë, 30 vjet pas ribashkimit

Jetesa në Lindje të Gjermanisë, 30 vjet pas ribashkimit

Raportet vjetore të qeverisë gjermane për zhvillimin e Lindjes së Gjermanisë tërheqin çdo vit vëmendjen. Gjendja e bashkimit, siç quhet zyrtarisht, analizohet në to përsa u përket kushteve të jetesës në ish-territorin e RDGJ dhe fuqisë ekonomike të landeve federale

Read Full Article
Arabia Saudite thirrje për qëndrim ndërkombëtar të vendosur kundër Iranit

Arabia Saudite thirrje për qëndrim ndërkombëtar të vendosur kundër Iranit

Mbreti i Arabisë Saudite, Salman bin Abdelaziz bëri thirrje sot për një qëndrim të vendosur ndërkombëtar kundër asaj që ai e quajti ndërhyrje e Iranit në punët e brendshme të vendeve të tjera dhe sponsorizim të terrorizmit nga ana e

Read Full Article
Bjellorusi, policia shtyp protestat pas betimit të Llukashenkos

Bjellorusi, policia shtyp protestat pas betimit të Llukashenkos

Zyrtarët policorë kanë hedhur topa uji kundër protestuesve të mbledhur në Minsk, pas presidenti i Bjellorusisë, Alyaksandr Lukashenka, është betuar për një mandat të gjashtë, pavarësisht thirrjeve të pashembullta për javë të tëra që ai të japë dorëheqje. Inaugurimi sekret

Read Full Article
Sinjale nga Riadi: Arabia Saudite do ta njohë Izraelin

Sinjale nga Riadi: Arabia Saudite do ta njohë Izraelin

Arabia Saudite, vendi më fuqishëm arab dhe strehë e vendeve të shenjta të besimit mysliman, e ka bërë të qartë qëndrimin e saj zyrtar mbi konfliktin më të gjatë në rajon: Lidhje të plota mes mbretërisë dhe Izraelit mund të

Read Full Article
Telefonata me Erdogan, Macron: Respekt për Turqinë, por parimet nuk negociohen

Telefonata me Erdogan, Macron: Respekt për Turqinë, por parimet nuk negociohen

Presidenti francez Emmanuel Macron u shpreh sot se ai e respekton Turqinë dhe është i gatshëm për dialog, duke shtuar, megjithatë, se Ankaraja duhet të respektojë të drejtat sovrane të Evropës, si dhe të drejtën ndërkombëtare, referuar përplasjeve me Greqinë.

Read Full Article
Shefi i OKB’së: Të shmanget një Luftë tjetër e Ftohtë

Shefi i OKB’së: Të shmanget një Luftë tjetër e Ftohtë

Përballë pandemisë së COVID-19, bota ka nevojë për një armëpushim global për të shuar konfliktet më të nxehta, duke bërë gjithçka për të shmangur një Luftë të re të Ftohtë”, tha sot kreu i OKB-së, Antonio Guterres. “Ne po lëvizim

Read Full Article
Suedia kundër vaksinimit të fëmijëve nën moshën 18 vjeç

Suedia kundër vaksinimit të fëmijëve nën moshën 18 vjeç

Qeveria Suedeze nuk do të rekomandojë një vaksinë të koronavirusit për këdo që është nën moshën 18 vjeç. Sipas ekspertëve suedezë të shëndetësisë, fëmijët transmetojnë virusin në një mënyrë të kufizuar dhe prandaj nuk kanë nevojë për një vaksinë kundër

Read Full Article
Përçahet koalicioni fitues në Malin e Zi, mospajtime për kryeministrin

Përçahet koalicioni fitues në Malin e Zi, mospajtime për kryeministrin

Udhëheqësit e Frontit Demokratik pretendojnë se mbajtësi i listës “Për Ardhmërinë e Malit të Zi”, Zdravko Krivokapiq, nuk e ka më mbështetjen unike të atij koalicioni dhe se nuk mund ta mbështesin për kryeministër deri sa të fiton besimin e

Read Full Article
Erdogan: OKB ka nevojë për reforma kuptimplota

Erdogan: OKB ka nevojë për reforma kuptimplota

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyp Erdogan, ka thënë se ekziston nevojë urgjente për zbatimin e “reformave gjithëpërfshirëse dhe kuptimplota” në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, duke filluar me ri-strukturimin e Këshillit të Sigurimit, raporton Anadolu Agency, transmeton Insajderi. Edrogan ka

Read Full Article
OBSH: Rekord javor infeksionesh, por më pak vdekje

OBSH: Rekord javor infeksionesh, por më pak vdekje

Një numër rekord prej dy milionë rastesh të reja me Covid-19 janë regjistruar nga 14 deri në 20 shtator (+ 5% krahasuar me javën e mëparshme), por numri i vdekjeve ra me 10%, deklaroi Organizata Botërore e Shëndetësisë. Me përjashtim

Read Full Article