Më shumë se gjysma e investimeve kineze në Evropë janë në Ballkanin Perëndimor

Më shumë se gjysma e investimeve kineze në Evropë janë në Ballkanin Perëndimor

Moszhvillimi ekonomik dhe reduktimi i kapaciteteve demokratike, si dhe qasja e rezervuar dhe prania e pamjaftueshme e Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara, i kanë mundësuar Kinës që të pozicionohet si një faktor i rëndësishëm në Ballkanin Perëndimor, raporton REL. Kjo

Read Full Article
Cilësia e ajrit në Ballkanin Perëndimor mbetet shqetësuese

Cilësia e ajrit në Ballkanin Perëndimor mbetet shqetësuese

Një raport të Qendrës së Përbashkët Kërkimore lidhur me statusin e ajrit, të mjedisit dhe të klimës në Ballkanin Perëndimor arrin në përfundimin që ndotja e ajrit në rajon është në nivel të lartë dhe “cilësia e ajrit mbetet një

Read Full Article
Ahmeti uron Kamberin: Shqiptarët e Luginës qëndruan bashkë

Ahmeti uron Kamberin: Shqiptarët e Luginës qëndruan bashkë

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka uruar Shaip Kamberi për zgjedhjen e tij deputet. Ai ka thënë se shqiptarët e Luginës së Preshevës qëndruan bashkë, tejkaluan sërish obstruksionet. “Me votën e tyre vulosën të drejtën demokratike të

Read Full Article
Ndarja e mandatit – Radev ka përfunduar konsultimet

Ndarja e mandatit – Radev ka përfunduar konsultimet

Presidenti I Bullgarisë, Rumen Radev, ka përfunduar konsultimet me partitë e Kuvendit Popullor, pasi javën e kaluar Qeverisë së Kryeministrit Petkov iu votua mosbesimi, raporton KlanMacedonia. Presidenti bullgar Rumen Radev, mandatin e parë për formimin e qeverisë së re, në

Read Full Article
“Propozimi francez” nuk i merr parasysh interesat e tyre, mendojnë shumica e bullgarëve!

“Propozimi francez” nuk i merr parasysh interesat e tyre, mendojnë shumica e bullgarëve!

Propozimi i presidencës franceze në BE për zhbllokimin e rrugës evropiane të Maqedonisë së Veriut shkakton dëshpërim tek qytetarët bullgarë, tregojnë rezultatet nga sondazhi i bërë me telefon i zbatuar nga “Gallup International”. Siç njofton korrespondenti i AIM-s nga Sofja,

Read Full Article