SHBA kanë shpërndarë 110 mil. doza vaksinash COVID-19 në 65 vende të botës

SHBA kanë shpërndarë 110 mil. doza vaksinash COVID-19 në 65 vende të botës

Duke e quajtur një arritje të madhe, presidenti Joe Biden njoftoi të martën se Shtetet e Bashkuara kanë dërguar më shumë se 110 milionë doza të vaksinës së koronavirusit në 65 vende që janë ndër më të goditurat në botë

Read Full Article
Francë, gjykata gjobit shtetin me 10 milionë euro

Francë, gjykata gjobit shtetin me 10 milionë euro

Organi më i lartë ligjor në Francë sot gjobiti shtetin me 10 milionë euro pasi dështoi të përmirësojë cilësinë e ajrit në zona të caktuara në vend. Dënimi vjen katër vjet pasi këshilli i shtetit, i cili shërben si këshilltar

Read Full Article
Prokurorja e Nju Jorkut: Guvernatori Cuomo ka ngacmuar shumë gra

Prokurorja e Nju Jorkut: Guvernatori Cuomo ka ngacmuar shumë gra

Prokurorja e përgjithshme e shtetit të Nju Jorkut, Letitia James tha të martën se një hetim ndaj guvernatorit Andrew Cuomo gjeti se ai kishte kryer ngacmime seksuale ndaj shumë grave dhe kishte shkelur ligjet federale dhe ato shtetërore. “Në mënyrë

Read Full Article
Turqi, vazhdon beteja për shuarjen e zjarreve

Turqi, vazhdon beteja për shuarjen e zjarreve

Turqia po përjeton zjarret më të këqija në të paktën një dekadë, tregojnë të dhënat zyrtare, me gati 95 mijë hektarë të djegur deri më tani. Që nga shpërthimi i zjarreve të mërkurën, 864 njerëz kanë marrë trajtim mjekësor dhe

Read Full Article
Shkencëtarët britanikë kanë frikën e një beteje të përjetshme me COVID-in

Shkencëtarët britanikë kanë frikën e një beteje të përjetshme me COVID-in

Këshilltarët shkencorë të qeverisë britanike kanë ngritur mundësinë e një lufte të përjetshme ndaj koronavirusit duke thënë se çrrënjosja e virusit “nuk ka gjasa të ndodhë”. Ata paralajmërojnë se “gjithmonë do të ketë variante”. Shkencëtarët britanikë shpresojnë që virusi të

Read Full Article