Kriza globale e ushqimit: Forcat ruse vazhdojnë bllokadën e porteve ukrainase

Kriza globale e ushqimit: Forcat ruse vazhdojnë bllokadën e porteve ukrainase

Rusia po i kërkon Perëndimit të heqë sanksionet, duke pretenduar se masat ndëshkuese po i pengojnë miliona tonë drithë dhe produkte të tjera bujqësore të dalin nga portet ukrainase. Kjo po e shton krizën globale të ushqimit, pasi Ukraina është

Read Full Article
Tragjedia pa fund e masakrës në Teksas, vdes nga infarkti bashkëshorti i mësueses së vrarë

Tragjedia pa fund e masakrës në Teksas, vdes nga infarkti bashkëshorti i mësueses së vrarë

Vijon të shkaktojë dhimbje të mëtejshme masakra në një shkollë në Teksas, ku një person i armatosur vrau 19 fëmijë dhe 2 mësues pa asnjë lloj motivi. Mësohet se dy ditë pas ngjarjes ndërroi jetë si pasojë e një ataku

Read Full Article
Si do të dukej NATO me Suedinë dhe Finlandën të anëtarësuara?

Si do të dukej NATO me Suedinë dhe Finlandën të anëtarësuara?

Finlanda dhe Suedia kanë dorëzuar zyrtarisht aplikimet për t’u bashkuar me NATO-n, aleancën më të fuqishme ushtarake në botë, në një lëvizje që do të rivizatojë hartën gjeopolitike të Evropës veriore. Vendimet e dy vendeve historikisht neutrale vijnë si përgjigje

Read Full Article
Tërmet i fuqishëm goditi Perunë, pamje tmerruese nga rrugët

Tërmet i fuqishëm goditi Perunë, pamje tmerruese nga rrugët

Një tërmet i fuqishëm e ka goditur Perunë të enjten. Tërmeti u regjistrua në orët e pasdites me epiqendër pranë qytetit Azangara, në një thellësi prej 200 kilometrash, njoftoi Instituti Amerikan Gjeofizik (USGS). Tërmeti ishte me magnitudë prej 7.2 shkallësh

Read Full Article
Shembet ndërtesa në Iran, 37 persona të lënduar

Shembet ndërtesa në Iran, 37 persona të lënduar

Të paktën 19 persona kanë humbur jetën që nga e hëna, kur një ndërtesë e lartë në ndërtim e sipër në Abadan, Irani jugperëndimor, u shemb, tha një zyrtar lokal. Ishan Abbaspour, zëvendës guvernator i provincës Khuzestan, bëri të ditur

Read Full Article