Joe Biden dhe Kamala Harris bëjnë prezantimin e parë sëbashku në fushatë

Joe Biden dhe Kamala Harris bëjnë prezantimin e parë sëbashku në fushatë

I emëruari i pritshëm presidencial demokrat Joe Biden dhe kandidatja e tij e sapoemëruar për në postin e nënpresidentes, senatorja Kamala Harris, bënë prezantimin e parë së bashku të mërkurën, ndërsa këta rivalë të dikurshëm në zgjedhjet paraprake të demokratëve,

Lexo tërë artikullin
Protesta në rrugë për të tretën natë/ Bjellorusi, mijëra persona të ndaluar

Protesta në rrugë për të tretën natë/ Bjellorusi, mijëra persona të ndaluar

Bjellorusia është përballur me protesta në rrugë për të tretën natë me radhë, ndërkohë që kandidatja për presidente, Svyatlana Tsikhanouskaya është larguar në Lituani, meqë është rritur shtypja qeveritare ndaj pakënaqësive të opozitës. Ajo ka thënë se është larguar nga

Lexo tërë artikullin
Në Gjermani sërish rritje të rasteve me COVID-19

Në Gjermani sërish rritje të rasteve me COVID-19

Në Gjermani ditën e martë janë shënuar sërish rritje e rasteve të infektuara me COVID-19. Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar edhe rreth 1 mijë raste. Ditëve të fundit kishte rënie të rasteve të infektuara  sipas Institutit për parandalimin

Lexo tërë artikullin
SHBA arrin marrëveshjen, 100 milionë doza të vaksinës kundër Covid-19

SHBA arrin marrëveshjen, 100 milionë doza të vaksinës kundër Covid-19

Presidenti amerikan Donald Trump njoftoi për një marrëveshje mes qeverisë federale dhe kompanisë amerikane bioteknologjike Moderna, për të prodhuar dhe shpërndarë 100 milionë doza të një vaksine të mundshme për koronavirusin. Moderna duhet t’i prodhojë dozat e vaksinës ndërsa provat

Lexo tërë artikullin
Vazhdojnë tensionet Turqi-Greqi, të dyja vendet dërgojnë luftanije në Mesdhe

Vazhdojnë tensionet Turqi-Greqi, të dyja vendet dërgojnë luftanije në Mesdhe

Tensionet mes Greqisë dhe Turqisë mbesin në nivel të lartë, derisa të dyja vendet kanë dërguar anije luftarake në Mesdheun lindor, raporton AP. Turqia dërgoi një anije kërkimore për të kryer kërkime sizmike për burimet e gazit dhe naftës në

Lexo tërë artikullin
A do ta aprovojë OBSH-ja vaksinën e Rusisë kundër COVID-19?

A do ta aprovojë OBSH-ja vaksinën e Rusisë kundër COVID-19?

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) si dhe autoritetet ruse, po diskutojnë për një proces të mundshëm të “parakualifikimit” të vaksinës së Rusisë. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, parakualifikimi nga OBSH-ja është një proces sistematik i cili përcakton cilësinë e

Lexo tërë artikullin
Vazhdojnë protestat antiqeveritare në Bullgari

Vazhdojnë protestat antiqeveritare në Bullgari

Në qendër të Sofjes sot tre udhëkryqe të mëdha janë bllokuar me kampe prej tendave në ditën e 26-të të protestave antiqeveritare. Dhjetëra persona e kaluan natën në tre kampet nga tendat në Sofje. Protestuesit kërkojnë dorëheqje nga Qeveria e

Lexo tërë artikullin
Avioni rrëzohet mbi një ndërtesë afër qytetit grek Seres

Avioni rrëzohet mbi një ndërtesë afër qytetit grek Seres

Një avion i vogël është rrëzuar në një fshat afër qytetit grek Seres. Aksidenti ka ndodhur sot pas orës 09:00, kur avioni është u rrëzua mbi një ndërtesë. Mediumet greke njoftojnë se nuk ka viktima ndërsa është lënduar vetëm piloti

Lexo tërë artikullin
Rusia thotë se do të nxjerrë vaksinën e parë antiCovid këtë javë

Rusia thotë se do të nxjerrë vaksinën e parë antiCovid këtë javë

Teksa numri i rasteve me koronavirus në mbarë botën vijon të rritet, Rusia pritet të nxjerrë vaksinën e parë antiCovid këtë javë. Presidenti Vladimir Putin ka folur rreth kësaj vaksine prej kohësh, por njoftoi se brenda pak ditësh ajo do

Lexo tërë artikullin
Vuçiq: Propozim ligji për UÇK-në, ngacmim ndaj serbëve

Vuçiq: Propozim ligji për UÇK-në, ngacmim ndaj serbëve

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se Projektligji për vlerat e luftës së UÇK-së, ndalon mendimin ndryshe dhe paraqet vazhdim të ngacmimeve ndaj serbëve të Kosovës. Ai ka thënë se, shqetësimet për këtë projektligj, ia ka shprehur edhe të

Lexo tërë artikullin