OKB e alarmuar nga raportimet mbi numrin e madh të viktimave në Iran

OKB e alarmuar nga raportimet mbi numrin e madh të viktimave në Iran

Zyra e Komisionerit të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut, denoncoi sot përdorimin e forcës, përfshirë edhe përdorimin e municioneve luftarake kundër turmave të protestuesve në Iran, duke shprehur shqetësim ndaj raportimeve, që tregojnë për një numër të

Lexo tërë artikullin
Tensione të larta në Iran, së paku 6 njerëz të vrarë në protesta

Tensione të larta në Iran, së paku 6 njerëz të vrarë në protesta

Tensionet në Iran mbeten të larta edhe tri ditë pasi rritja e çmimeve të naftës nxiti protesta në disa qytete. Situata në rrugë sot është e paqartë, pasi autoritetet kanë urdhëruar ndërprerjen e Internetit në disa pjesë, gjë që ka

Lexo tërë artikullin
SHBA, tre të vrarë gjatë të shtënave në supermarket

SHBA, tre të vrarë gjatë të shtënave në supermarket

Të paktën tre persona u vranë nga të shtënat në një supermarket Valmart në Duncan, Oklahoma, tha policia. Dy persona u vranë në makinë dhe personi i tretë në parking, sipas shefit të policisë lokale Danny Ford, raporton AP. Ford

Lexo tërë artikullin
1350 imigrantë mbërrijnë në ishujt e Egjeut

1350 imigrantë mbërrijnë në ishujt e Egjeut

Më shumë se 1350 imigrantë dhe refugjatë kanë mbërritur në ishujt grekë të detit Egje, përballë Turqisë, njoftojnë rojet bregdetare greke. Rojat bregdetare janë përfshirë në shpëtimin e 658 personave që prej të premtes ndërkohë që 730 refugjatë të tjerë

Lexo tërë artikullin
Gjermani, bie numri i azilkërkuesve

Gjermani, bie numri i azilkërkuesve

Në 10 muajt e parë të vitit 2019 pati më pak azilkërkues në Gjermani, sesa në të njëjtën periudhë vitin e kaluar, sipas shifrave të publikuara. Ministria e Brendshme gjermane deklaroi se janë regjistruar 122 225 kërkesa për azil që

Lexo tërë artikullin
Kroaci, alarm i kuq për motin e keq

Kroaci, alarm i kuq për motin e keq

Në disa rajone të Kroacisë është aktivizuar alarmi i kuq për shkak të kushteve të këqija atmosferike. Si pasojë e reshjeve të rrëmbyeshme alarmi është aktivizuar për rajonet e Rijekës dhe Gospiçit. “Merrni masa për t’u mbrojtur. Veproni sipas këshillave

Lexo tërë artikullin
Bagdad, shpërthim gjatë protestave në sheshin Tahrir, disa të vdekur

Bagdad, shpërthim gjatë protestave në sheshin Tahrir, disa të vdekur

Të paktën katër persona kanë humbur jetën dhe 20 të tjerë janë plagosur si pasojë e një sulmi me bombë në afërsi të sheshit Tahrir në kryeqytetin irakian . Të paktën katër persona kanë humbur jetën dhe 20 të tjerë

Lexo tërë artikullin
Turqia aktivizon raketat antiajrore ruse

Turqia aktivizon raketat antiajrore ruse

Turqia do të përdorë raketat antiajrore ruse pavarësisht kërcënimeve për sanksione amerikan, deklaroi sot një zyrtar qeveritar turk, dy ditë pas takimit të presidentëve, Recep Tayyip Erdogan dhe Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë. “Ne do të bëjmë atë që

Lexo tërë artikullin
Tjetër ngjarje e rëndë në SHBA, 9-vjeçari qëllon me armë dy bashkëmoshatarë

Tjetër ngjarje e rëndë në SHBA, 9-vjeçari qëllon me armë dy bashkëmoshatarë

Një tjetër ngjarje e rëndë ka ndodhur në një shkollë fillore në Kaliforni, ku një djalë 9-vjeçar ka qëlluar me armë dy fëmijë të tjerë të cilët fatmirësisht kanë mundur të shpëtojnë. Kjo ngjarje vjen vetëm një ditë pasi dy

Lexo tërë artikullin
Vuçiç shtrohet në spital, probleme me zemrën

Vuçiç shtrohet në spital, probleme me zemrën

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç është shtruar në spital për shkak të problemeve me zemrën. Një zyrtar i qeverisë bën me dije se gjendja e tij është stabilizuar. Vuçiç është shtruar në spitalin ushtarak në Beograd për shkak të problemeve

Lexo tërë artikullin

REKLAMA