Ushtria siriane rikthen kontrollin e plotë të Damaskut

Ushtria siriane rikthen kontrollin e plotë të Damaskut

Ushtria e Sirisë tha se ka marrë kontrollin e plotë të të gjitha zonave përreth kryeqytetit Damask – për herë të parë në gjashtë vjet. “Damasku dhe rrethinat janë krejtësisht të sigurta”, tha zëdhënësi i ushtrisë, gjenerali Ali Mayhoub. Njoftimi

Lexo tërë artikullin
Salvia: Evropa mos të ketë frikë nga qeveria e re italiane

Salvia: Evropa mos të ketë frikë nga qeveria e re italiane

Udhëheqësi i Ligës, Mateo Salvini, një nga dy partitë e koalicionit të ardhshëm qeveritar në Itali, tha se vendet evropiane nuk kanë arsye të kenë frikë nga qeveria e re italiane. Salvini tha se qëllimet e qeverisë së re janë

Lexo tërë artikullin
Betohet e para grua në krye të CIA-s

Betohet e para grua në krye të CIA-s

Në ceremoninë e betimit të 61 vjeçares Haspel, që u mbajt në selinë qendrore të CIA’s në dalje të Uashingtonit, mori pjesë edhe Presidenti Donald Trump. “Gina është e fortë, e vendosur dhe kur vjen puna për të mbrojtur Amerikën,

Lexo tërë artikullin
Dramë në Hawaii: Vullkani po shkatërron të gjitha shtëpitë

Dramë në Hawaii: Vullkani po shkatërron të gjitha shtëpitë

Lava nga vullkani Kilauea në Hawaii ka shkatërruar shumë shtëpi në afërsi të pjesës së populluar të Big Island. Departamenti i Mbrojtjes Civile në Hawaii ka njoftuar se shpërthimet po vazhdojnë derdhjet e mëtejshme të lavash në zonën Lanipunija Gardens

Lexo tërë artikullin
OBI: Izraeli ka kryer sulmet me përkrahje të SHBA-ve

OBI: Izraeli ka kryer sulmet me përkrahje të SHBA-ve

STAMBOLL (AA) – Organizata për Bashkëpunim Islamik (OBI), ka miratuar konkluzionet e takimit të mbajtur në Stamboll, ku për temë ka pasur zhvillimet e fundit në Gaza, raporton Anadolu Agency (AA). Në deklaratën e samitit, të cilin e kryesoi presidenti

Lexo tërë artikullin
SHBA depërton një shtetas rus

SHBA depërton një shtetas rus

Autoritetet amerikane kanë dëbuar një ish-ekzekutiv rus të dënuar më parë për rregullimin e pagesave korruptive të lidhura me kompaninë shtetërore ruse bërthamore, Rosatom. Vadim Mikerin, i cili ishte dënuar nga gjykatësit amerikanë me katër vjet burgim më 2015, është

Lexo tërë artikullin
Erdoğan: Do të qëndrojmë gjithmonë pranë popullit të Palestinës

Erdoğan: Do të qëndrojmë gjithmonë pranë popullit të Palestinës

STAMBOLL (AA) – Në mbylljen e mbledhjes së Jashtëzakonshme të Konferencës së Samitit Islamik të Organizatës Bashkëpunimit Islamik (OBI), Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan, u shpreh se “E nënvizoj edhe njëherë se do të qëndrojmë gjithmonë pranë popullit të

Lexo tërë artikullin
Stoltenberg përgëzon Trump për rritjen e shpenzimeve në NATO

Stoltenberg përgëzon Trump për rritjen e shpenzimeve në NATO

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg përshëndeti sot presidentin amerikan, Donald Trump për rolin e tij për nxitjen e shpenzimeve për mbrojtjen nga vendet anëtare të Aleancës së Atlantikut. Stoltenberg përgëzoi Trumpin për “lidershipin e tij në çështjet e

Lexo tërë artikullin
Turqia lëshon fletë-arreste për 101 ushtarë

Turqia lëshon fletë-arreste për 101 ushtarë

Autoritetet turke kanë ndaluar të enjtën 33 anëtarë të forcave ajrore pas dyshimeve se kanë lidhje me klerikun fetar Fethullah Gulen, të cilin Ankaraja e fajëson për tentimet e dështuara për puç në korrik të vitit 2016, ka thënë e

Lexo tërë artikullin
SHBA teston me sukses armët llaserike

SHBA teston me sukses armët llaserike

Kina dhe Rusia kanë rritur përpjekjet dhe shpenzimet për të ngushtuar hendekun e fuqisë ushtarake që kanë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, por Uashingtoni duket se do të mbetet një hap para edhe për ca kohë. Ushtria amerikane dhe

Lexo tërë artikullin