Evakuohet një kolegj në Nju Jork për shkak të kërcënimit

Evakuohet një kolegj në Nju Jork për shkak të kërcënimit

Në një kolegj në qytetin e Nju Jorkut, sot janë evakuuar studentët dhe personeli, siç njoftohet “për shkak të një kërcënimi real dhe të besueshëm”. Siç raportojnë mediat amerikane, administrata e kolegjit njoftoi se nuk kishte raportime për viktima dhe

Lexo tërë artikullin
Një person qëllon veten para Shtëpisë së Bardhë

Një person qëllon veten para Shtëpisë së Bardhë

Shërbimi Sekret i Shteteve të Bashkuara ka thënë se një burrë është raportuar të ketë shtënë drejt vetes jashtë Shtëpisë së Bardhë në Uashington, transmeton BBC. Përmes një postimi në Twitter është njoftuar se agjentët janë “duke u përgjigur ndaj

Lexo tërë artikullin
Zgjedhjet në Itali, më të paqartat në histori

Zgjedhjet në Itali, më të paqartat në histori

Italianët shkojnë në votime të dielën në një proces që duket më i ngatërruar se kurrë. Nga tre partitë kryesore që synojnë fitoren, dy prej tyre “Forza Italia” e Silvio Berlusconit, dhe lëvizja “5 Yjet”, e themeluar nga Beppe Grillo,

Lexo tërë artikullin
Kurdët protestojnë në Berlin kundër ofensivës turke në Afrin

Kurdët protestojnë në Berlin kundër ofensivës turke në Afrin

Rreth 7.000 persona kanë protestuar sot në Berlin, kundër ofensivës turke në enklavën kurde Afrin në Siri. Sipas policisë, tubimi ishte kryesisht i qetë, por një incident ndodhi kur demonstruesit sulmuan dhe lënduan lehtë katër policë.

Lexo tërë artikullin
Çavuşoğlu: Prioritet i Turqisë në Siri është lehtësimi i dhimbjeve të njerëzve

Çavuşoğlu: Prioritet i Turqisë në Siri është lehtësimi i dhimbjeve të njerëzve

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, në një artikull për gazetën britanike “The Telegraph”, ka theksuar se operacioni antiterrorist “Dega e Ullirit” synon paqen dhe eliminimin e kërcënimit të strukturave terroristeve ndaj integritetit territorial të Sirisë. Çavuşoğlu ka shkruar

Lexo tërë artikullin
NATO reagon pas kërcënimeve të Rusisë

NATO reagon pas kërcënimeve të Rusisë

NATO-ja i ka gjykuar të papranueshme dhe kundër produktive deklaratat e presidentit rus, Vladimir Putin ku fliste për armë të reja të pathyeshme të forcave ruse dhe që do të vazhdojë të përforcojë mbrojtjen. “Deklaratat ruse ku kërcënohet se do

Lexo tërë artikullin
Protestë në Sllovaki kundër vrasjes së gazetarit Jan Kucijak

Protestë në Sllovaki kundër vrasjes së gazetarit Jan Kucijak

Mijëra qytetarë morën pjesë sot në marshin në Bratislavë dhe qytete të tjera sllovake, në shenjë proteste për vrasjen e gazetarit, Jan Kucijak dhe të dashurës së tij. Protestuesit kërkuan veprime të shpejta në përgjigje të vrasjes, që tronditi vendin

Lexo tërë artikullin
Europa në darën e acarit; mbi 50 të vdekur e kaos në transport

Europa në darën e acarit; mbi 50 të vdekur e kaos në transport

Pjesë të tëra të Europës kaluan një tjetër natë në kushte acari, ndërsa sistemi i të ftohtit siberian vazhdon të mbjellë kaos në “Kontinentin e Vjetër”. Stuhitë e dëborës dhe reshjet e dendura të saj kanë mbyllur rrugë, rrjete hekurudhore

Lexo tërë artikullin
Bullgaria nxit integrimin e rajonit: Me rëndësi për stabilitetin e BE

Bullgaria nxit integrimin e rajonit: Me rëndësi për stabilitetin e BE

Bojko Borisov, kryeministri i Bullgarisë që po përpiqet ta shfrytëzojë sa më shumë Presidencën e saj europiane për t’i dhënë një shtysë anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE, deklaroi pas takimit dypalësh me kreun e Komisionit Europian, Jean

Lexo tërë artikullin
Të paktën 50 të vdekur nga të ftohtët siberian në Evropë

Të paktën 50 të vdekur nga të ftohtët siberian në Evropë

Vala e të ftohtit siberian që ka përfshirë Europën dhe ka shkaktuar të paktën 50 të vdekur, pjesa më e madhe e të cilëve të pastrehë, do të zgjasë edhe sot. Ajo vazhdon të shkaktojë bllokime në transport. Ashtuquajtur “Bisha

Lexo tërë artikullin