Singapori, vendtakimi mes Trump dhe Kim Jong Un

Singapori, vendtakimi mes Trump dhe Kim Jong Un

Agjencitë e lajmeve të Koresë së Jugut njoftuan se takimi i parashikuar i nivelit të lartë mes Presidentit amerikan e Donald Trump dhe udhëheqësit të Koresë së Veriut Kim Jong Un, do të zhvillohet muajin e ardhshëm në Singapor. Gazeta

Lexo tërë artikullin
BE: Marrëveshja bërthamore me Iranin funksionale

BE: Marrëveshja bërthamore me Iranin funksionale

Bashkimi Europian thekson se marrëveshja bërthamore me Iranin është funksionale dhe duhet respektuar edhe pse Organizata Botërore e Energjise Atomike (AIEA) ka konstatuar parregullsi nga ana e autoriteteve iraniane. ”Nuk ka ndonjë ndryshim në takimet tona me ministrat e jashtëm

Lexo tërë artikullin
Iraku kryen sulme ajrore ndaj IS-it në Siri

Iraku kryen sulme ajrore ndaj IS-it në Siri

Avionët luftarakë irakianë kanë kryer sulme që kanë pasur për cak komandantë të grupit militant Shteti Islamik (IS) në lindje të Sirisë.Kështu ka thënë zyra e kryeministrit irakian, Haider al-Abadi, përmes një njoftimi për media. Sulmet ajrore kanë goditur komandantët

Lexo tërë artikullin
Afganistan, nën kontroll të talebanëve një qark strategjik

Afganistan, nën kontroll të talebanëve një qark strategjik

Talibanët kanë marrë nën kontroll një tjetër qark në provincën veriore Badakhshan, kanë njoftuar zyrtarët afganë. Talibanët kanë kryer një sulm më 3 maj në qarkun Kohistanat, që gjendet në rrugën që çon për në kryeqytetin provincial, Fayz Abad. Abdullah

Lexo tërë artikullin
Gjashtë të lënduar nga përmbytjet në Ankara

Gjashtë të lënduar nga përmbytjet në Ankara

Të paktën gjashtë persona të lënduar është bilanci i përmbytjeve që të shtunën përfshinë disa vendbanime në kryeqytetin e Turqisë, Ankara, në veçanti komunën Mamak, raporton Anadolu Agency (AA). “Ndodhi një fatkeqësi e përmasave të papara deri më sot, ku

Lexo tërë artikullin
Ja raketat amerikane që Trump i cilësoi “e bukura dhe të mençura”

Ja raketat amerikane që Trump i cilësoi “e bukura dhe të mençura”

Presidenti amerikan Donald Trump, para se të sulmonte Sirinë, kishte paralajmëruar Rusinë në një tëitter që të përgatitet për raketat “e bukura dhe të mençura”. Gjatë mesit të muajit prill, SHBA, Britania e Madhe dhe Francë i lëshuan raketat në

Lexo tërë artikullin
Tërmete të forta godasin Hawaii-n pas shpërthimit të vullkanit

Tërmete të forta godasin Hawaii-n pas shpërthimit të vullkanit

Një numër tërmetesh të forta kanë goditur Big Island në Hawaii, një ditë pas shpërthimit të vullkanit Kilauea, transmeton Klan Kosova. Një tërmet me magnitudë 6.9 në juglindje ishte më i fuqishmi që ka goditur shtetin amerikan që prej vitit

Lexo tërë artikullin
Juncker përkujton 200-vjetorin e lindjes së Karl Marksit

Juncker përkujton 200-vjetorin e lindjes së Karl Marksit

Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker hapi atë që cilësohet si e para e një serie ekspozitash në qytetin e lindjes së Karl Marksit, Trier në Gjermani. Mes tyre është edhe një statujë e madhe bronzi e Marksit e dhuruar

Lexo tërë artikullin
Erdogan kërkon të mbajë tubim zgjedhor në Sarajevë; Bosnja s’e konfirmon

Erdogan kërkon të mbajë tubim zgjedhor në Sarajevë; Bosnja s’e konfirmon

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan tha se do të mbajë tubim me votuesit turq në Sarajevë. Megjithatë, në Ambasadën e Turqisë në Bosnje dhe Hercegovinë iu tha Shërbimit të Ballkanit të “Radios Evropa e Lirë” se nuk kanë ende

Lexo tërë artikullin
‘Shkrihen akujt’, tashmë dy Koretë do të kenë të njëjtën orë

‘Shkrihen akujt’, tashmë dy Koretë do të kenë të njëjtën orë

Takimi i Kim Jong-unt të Koresë së veriut dhe Moon Jae-in të së Koresë së jugut shkrinë akujt mes dy vendeve, të cilat qëndronin prej vitesh në konflikt. Ndërkohë që një hap i rëndësishëm është bërë nga Koreja e Veriut.

Lexo tërë artikullin