Etiopia, Egjipti dhe Sudani takohen për mosmarrëveshjen e digës

Etiopia, Egjipti dhe Sudani takohen për mosmarrëveshjen e digës

GERD është “mega-projekt” i energjisë në Etiopi, i cili u ndërtua në vitin 2011 me një vlerë prej 5 miliardë dollarësh. Ministrat e Ujërave dhe ekspertë nga Etiopia, Sudani dhe Egjipti kanë filluar një takim dy-ditor për të arritur një

Lexo tërë artikullin
Turqia po i kthen luftëtarët e huaj në vendet e origjinës

Turqia po i kthen luftëtarët e huaj në vendet e origjinës

Turqia e ka dëbuar në Shtetet e Bashkuara, një shtetas amerikan, i dyshuar si pjesëtar i grupit militant ekstremist, Shteti Islamik. Transferimi i tij për në SHBA është bërë pasi Greqia refuzoi hyrjen e tij në territorin e saj. Autoritetet

Lexo tërë artikullin
Sudani i Jugut, 200 mijë fëmijë të zhvendosur nga përmbytjet

Sudani i Jugut, 200 mijë fëmijë të zhvendosur nga përmbytjet

Përmbytjet kanë prekur mbi 30 qarqe në Sudanin e Jugut, ku shumë fëmijë janë ndarë nga familjet e tyre dhe kanë humbur dokumentacionet e tyre, përfshirë çertifikatat e lindjes. Organizata ndërkombëtare jofitimprurëse “Save the Children” ka bërë të ditur se

Lexo tërë artikullin
Afrikë e Jugut, 16 të vdekur nga moti i keq

Afrikë e Jugut, 16 të vdekur nga moti i keq

Njoftohet se nga 25 tetori 16 persona të tjerë kanë humbur jetën dhe 19 janë plagosur, ndërkohë 798 shtëpi janë dëmtuar, dëme të cilat ende po vlerësohen. Sipas autoriteteve të Afrikës së Jugut, të paktën 16 persona kanë humbur jetën

Lexo tërë artikullin
Erdogan: Turqia nuk heq dorë nga sistemi mbrojtës i Rusisë

Erdogan: Turqia nuk heq dorë nga sistemi mbrojtës i Rusisë

Ankaraja nuk do të heqë dorë nga sistemi mbrojtës raketor S-400 i Rusisë, edhe nëse e përvetëson sistemin Patriot të SHBA. Kështu deklaroi presidenti turk Recep Tayyip Erdogan sot pas kthimit të tij nga Uashingtoni. “Ne i thamë SHBA që

Lexo tërë artikullin
Pompeo: SHBA do të vazhdojë luftën kundër Shtetit Islamik

Pompeo: SHBA do të vazhdojë luftën kundër Shtetit Islamik

Sekretari i Shtetit amerikan, Mike Pompeo tha në Uashington sot se SHBA do të vazhdojë luftën kundër xhihadistëve të Shtetit Islamik. Ai në një takim me përfaqësuesit e vendeve në koalicionin ndërkombëtar kundër xhihadistëve, përsëriti që vendet e atij koalicioni,

Lexo tërë artikullin
Kina: T’u jepet fund trazirave dhe të rivendoset rendi në Hong Kong

Kina: T’u jepet fund trazirave dhe të rivendoset rendi në Hong Kong

Zyra e ndërlidhjes e Pekinit tha se me vendosmëri mbështet qeverinë e Hong Kongut në miratimin e çdo mase të nevojshme për t’u dhënë fund trazirave dhe për të rivendosur rendin sa më shpejtë të jetë e mundur. Kina ka

Lexo tërë artikullin
21 viktima nga luftimet mes Izraelit dhe militantëve në Gaza

21 viktima nga luftimet mes Izraelit dhe militantëve në Gaza

Së paku 21 persona janë vrarë gjatë dy ditëve të sulmeve ajrore të Izraelit kundër grupit “Xhihadi Islamik” në Rripin e Gazës. Këto janë luftime më të ashpra në muajt e fundit, me ç’rast militantët kanë hedhur më shumë se

Lexo tërë artikullin
Trump-Erdoganit: Ne e ruajmë naftën nga Siria

Trump-Erdoganit: Ne e ruajmë naftën nga Siria

Gjatë takimit të sotëm me homologun tij turk Recep Tayyip Erdogan në Shtëpinë e Bardhë, presidenti amerikan Donald Trump tha se ai kishte tërhequr një pjesë të ushtrisë amerikane nga Siria veriore, por gjithashtu kishte lënë një pjesë të saj

Lexo tërë artikullin
Përplasje të dy trenave në Bangladesh, 12 të vdekur

Përplasje të dy trenave në Bangladesh, 12 të vdekur

Të paktën 12 njerëz kanë gjetur vdekjen dhe rreth 100 të tjerë janë lënduar pasi dy trena u përplasën në Bangladeshin lindor në orët e para të mëngjesit të së martës. Sipas mediave të huaja, ekipet e shpëtimit janë në

Lexo tërë artikullin

REKLAMA