Paralajmërimi i Gabriel: Bota buzë humnere

Paralajmërimi i Gabriel: Bota buzë humnere

Në Konferencën Ndërkombëtare të Sigurisë që po zhvillohet në Mynih, kryediplomati gjerman Sigmar Gabriel tha se bota është në buzë të humnerës dhe se retë e rrezikut janë shpërndarë kudo. “Besueshmëria e përgjegjshmëria janë bërë virtyte të rralla në politikën

Lexo tërë artikullin
Incidenti në Egje, Turqi-Greqi betejë deklaratash

Incidenti në Egje, Turqi-Greqi betejë deklaratash

Pas deklaratës se ministrit të Jashtëm të Greqisë Nikos Kotzias që paralajmëroi Ankaranë se herën tjetër, nëse do të ketë incident të ngjashëm në Egje, nuk do të ketë më nga pala greke një sjellje paqësore, ka reaguar me një

Lexo tërë artikullin
Vdesin 13 persona nga rrëzimi i helikopterit në Meksikë

Vdesin 13 persona nga rrëzimi i helikopterit në Meksikë

Nga rrëzimi i një helikopteri në Meksikë kanë vdekur 13 persona dhe 15 të tjerë janë lënduar, transmeton Reuters. Incidenti ka ndodhur derisa helikopteri ishte duke bartur disa zyrtarë që po vlerësonin dëmin e një tërmeti të fuqishëm në jug

Lexo tërë artikullin
Dalin pamjet, si e goditën turqit anijën greke duke rrezikuar luftën | VIDEO

Dalin pamjet, si e goditën turqit anijën greke duke rrezikuar luftën | VIDEO

Një incident i rrezikshëm ndodhi pak ditë më parë në ishujt e kontestuar mes Greqisë dhe Turqisë. Një anije turke goditi anijen greke teksa të dyja ishin duke patrulluar. Anija greke pësoi vetëm dëme materiale, ndërsa ccështja u raportua deri

Lexo tërë artikullin
Turqia dënon me burgim të përjetshëm gjashtë gazetarë

Turqia dënon me burgim të përjetshëm gjashtë gazetarë

Një gjykatë turke ka dënuar gjashtë gazetarë me burgim të përjetshëm për akuzat lidhur me organizim të tentimpuçit në korrikun e vitit 2016. Vendimi erdhi pasi një tjetër gjykatë turke vendosi të lirojë gazetarin gjermano-turk Deniz Yucel, që ishte mbajtur

Lexo tërë artikullin
Turqi, rrëzohet avioni për stërvitje ushtarake, 2 pilotë humbin jetën

Turqi, rrëzohet avioni për stërvitje ushtarake, 2 pilotë humbin jetën

Të paktën dy pilotë kanë humbur jetën nga rrëzimi i një avioni për stërvitje ushtarake në rajonin e Izmirit në Turqi. Mbetjet e avionit u gjetën tre kilometra në veri nga komanda e bazës ajrore nga ku ishte nisur avioni.

Lexo tërë artikullin
Tillerson: SHBA-ja e njeh të drejtën e Turqisë për mbrojtjen e kufijve

Tillerson: SHBA-ja e njeh të drejtën e Turqisë për mbrojtjen e kufijve

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson ka thënë se Shtetet e Bashkuara e njohin të drejtën legjitime të Turqisë për të mbrojtur kufijtë e saj. Ai i ka bërë këto deklarata gjatë një takimi në Ankara me qëllim të uljes

Lexo tërë artikullin
FBI kishte informacione për vrasësin në SHBA

FBI kishte informacione për vrasësin në SHBA

FBI pranon se ka pasur informacione për të riun që vrau 17 shokët e tij në një shkollë të mesme në SHBA. Autoritetet konfirmojnë se kishin zbuluar një koment te pazakontë të 19 vjeçarit Nikolas Cruz në Yotube, por shtojnë

Lexo tërë artikullin
Eurozona në terren të qëndrueshëm, Merkel: Greqia ka bërë progres

Eurozona në terren të qëndrueshëm, Merkel: Greqia ka bërë progres

Eurozona ka hyrë në një terren të qëndrueshëm ekonomik. Ky është vlerësimi i dhënë nga Angela Merkel në një konferencë për mediat në Berlin. Kancelarja gjermane komentoi situatën ekonomike të monedhës së përbashkët. Ajo vlerësoi Greqinë. “Ka bërë progres të

Lexo tërë artikullin
Konferenca e Mynihut e gjen botën në “prag të një konflikti”

Konferenca e Mynihut e gjen botën në “prag të një konflikti”

Marrëdhëniet e tensionuara në mes të Rusisë dhe Perëndimit do të jenë në qendër të vëmendjes edhe një herë, pas mbledhjes së zyrtarëve të lartë në një konferencë për siguri. Konferenca për Siguri në Mynih do të mbahet nga 16

Lexo tërë artikullin