Danimarka do të fillojë kontrollet në kufirin me Suedinë

Danimarka do të fillojë kontrollet në kufirin me Suedinë

Danimarka duke filluar që nga 12 nëntori do të ushtrojë kontrolle në kufirin e saj me Suedinë. Danimarka pas Gjermanisë do të fillojë kontrollet edhe në kufirin me Suedinë. Duke filluar që nga 12 nëntori do të ushtrojë kontrolle në

Lexo tërë artikullin
Këmbana alarmi pas akuzave ndaj gazetares ruse

Këmbana alarmi pas akuzave ndaj gazetares ruse

Kur 40-vjeçarja Svetlana Prokopyeva shkroi artikullin-opinion në tetor 2018 lidhur me sulmin vetëvrasës të një nxënësi 17-vjeçar në zyrat e Shërbimeve Federale të Sigurimit (FSB) në Arkhangelsk të Rusisë, nuk e dinte ende se çfarë oguri përbënte ky artikull për

Lexo tërë artikullin
Shtëpia e Bardhë pozicionohet kundër hetimeve ndaj Trumpit

Shtëpia e Bardhë pozicionohet kundër hetimeve ndaj Trumpit

Shtëpia e Bardhë zyrtarisht ka refuzuar të bashkëpunojë lidhur me hetimin për shkarkim të presidentit amerikan, Donald Trump, të cilin po e zhvillon Dhoma e Përfaqësuesve e udhëhequr nga demokratët. Përmes një letre dërguar drejtuesve demokratë, Shtëpia e Bardhë e refuzoi hetimin si

Lexo tërë artikullin
Pompeo i kërkon BE-së ta dënojë Iranin për “gënjeshtrën” rreth anijes me naftë

Pompeo i kërkon BE-së ta dënojë Iranin për “gënjeshtrën” rreth anijes me naftë

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian që të dënojë Iranin, duke thënë se ka gënjyer rreth vendit se ku do të shkarkohet nafta e anijes transportuese, Adrian Darya. “Nafta nga AdrianDarya1 është shkarkuar në

Lexo tërë artikullin
Turqia nis operacionin ushtarak në verilindje të Sirisë

Turqia nis operacionin ushtarak në verilindje të Sirisë

Turqia dhe aleatët e tij rebelë sirianë kanë nisur operacionin e tyre ushtarak në verilindje të Sirisë, ka thënë presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan. Sipas tj kjo ofensivë synon të eliminojë “korridorin e terrorit” përgjatë kufirit jugor të Turqisë. Erdogan

Lexo tërë artikullin
OKB: Sulmet amerikane në laboratoret afgane të drogës janë të “paligjshme”

OKB: Sulmet amerikane në laboratoret afgane të drogës janë të “paligjshme”

Sulmet ajrore në disa laboratore të drogës të talibanëve në perëndim të Afganistanit kanë lënë të vdekur të paktën 30 civilë, duke përfshirë fëmijë, kanë thënë Kombet e Bashkuara. Kombet e Bashkuara kanë thënë se kanë të dhëna të besueshme

Lexo tërë artikullin
SHBA-ja arreston punëtorin e inteligjencës për nxjerrje të informacionit

SHBA-ja arreston punëtorin e inteligjencës për nxjerrje të informacionit

Një analist kundër terrorizmit në Agjencinë Mbrojtëse të Inteligjencës është arrestuar të mërkurën për shkak të ofrimit të materialeve të klasifikuara rreth një sistemi të huaj të armëve për dy gazetare më 2018 dhe 2019, ka thënë Departamenti amerikan i

Lexo tërë artikullin
Berlin ’89: Vëllezërit kundër Murit | VIDEO

Berlin ’89: Vëllezërit kundër Murit | VIDEO

Dy vëllezër, të ribashkuar pas disa vitesh të ndarë nga Muri i Berlinit, nisën një fushatë veprimesh radikale – të armatosur me shishe të birrës të mbushura me benzinë dhe një video-kamerë. Historia e tyre sot është roman grafik që

Lexo tërë artikullin
I dërguari i Trump në Prishtinë/ SHBA nis punën për marrëveshjen Kosovë-Serbi

I dërguari i Trump në Prishtinë/ SHBA nis punën për marrëveshjen Kosovë-Serbi

Ende pa u krijuar Qeveria, Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë nisur konsultimet për unifikimin e skenës politike në Kosovë për arritjen e marrëveshjes përfundimtare Kosovë- Serbi. I dërguari i posaçëm i presidentit amerikan, Donald Trump, Richard Grenell ka vizituar

Lexo tërë artikullin
Analisti amerikan: Emërimi i Richard Grenell mund të bindë Gjermaninë për shkëmbimin e territoreve Kosovë-Serbi

Analisti amerikan: Emërimi i Richard Grenell mund të bindë Gjermaninë për shkëmbimin e territoreve Kosovë-Serbi

Analisti amerikan, Edward Joseph, thotë se me emërimin e Richard Grenellit të dërguar të posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, Shtëpia e Bardhë beson se mund ta bindë Gjermaninë që të mbështesë idenë polemizuese të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë.

Lexo tërë artikullin

REKLAMA