BE shpërdoroi më shumë se tre miliardë euro në vitin 2018

BE shpërdoroi më shumë se tre miliardë euro në vitin 2018

Bashkimi Evropian shpërdoroi më shumë se 3 miliardë euro në vitin 2018, sipas një vlerësimi të botuar nga Gjykata Evropiane e Audituesve (ECA). ECA kontrollon nëse buxheti i BE-së është shpenzuar në përputhje me rregullat e bllokut. Shpërdorimi mund të

Lexo tërë artikullin
Japonia përgatitet për përballjen me tajfunin e fuqishëm

Japonia përgatitet për përballjen me tajfunin e fuqishëm

Tajfuni Hagibis, një nga katër më të fuqishmit e dekadave të fundit në këtë rajon, përfshirë Faxai-in, muajin e kaluar, që shkaktoi dëme të konsiderueshme në periferi të Tokios, pritet të prekë një pjesë të mirë të Japonisë këtë fundjavë,

Lexo tërë artikullin
Trump: ShBA-të nuk duhet të kishin shkuar kurrë në Lindjen e Mesme

Trump: ShBA-të nuk duhet të kishin shkuar kurrë në Lindjen e Mesme

“Ndërhyrja në Lindjen e Mesme ishte vendimi më i keq në historinë e SHBA-së. Shtetet e Bashkuara nuk duhet të kishin shkuar kurrë në Lindjen e Mesme. Luftërat e kota pafund kanë mbaruar për ne!”, u shpreh Donald Trump, tri

Lexo tërë artikullin
Tragjedia me 95 të vdekur, ekuipazhi ishte i dehur dhe trageti i tejmbushur

Tragjedia me 95 të vdekur, ekuipazhi ishte i dehur dhe trageti i tejmbushur

Trageti i fundosur në Kiribati, ku vdiqën 95 persona, raportohet se ishte i tejmbushur. Gjithashtu nga hetimet u zbulua se ekuipazhi ishte i dehur dhe nuk lejohej të transportonte pasagjerë në det, transmeton oranews. Nga 102 persona në bordin e

Lexo tërë artikullin
Zjarret masive shkatërrojnë qindra banesa

Zjarret masive shkatërrojnë qindra banesa

Zjarret masive jashtë kontrolli në Australinë Lindore, kanë shkatërruar qindra ndërtesa dhe shtëpi, deklaruan zyrtarët. ”Tre zjarre në veri të Uellsit të Ri Jugor (NSW), janë përhapur me shpejtësi të madhe”, deklaroi Shërbimi Zjarrfikës Rural (RFS). ”Në zonën Rappville, zjarret

Lexo tërë artikullin
Nigeri, 94 milionë njerëz jetojnë me më pak se dy dollarë në ditë

Nigeri, 94 milionë njerëz jetojnë me më pak se dy dollarë në ditë

“94 milionë nigerianë jetojnë në vijën e varfërisë ekstreme me të ardhura prej 2 dollarë në ditë”, tha Drejtori i Oxfam për Nigerinë, Constant Tchoma. Sipas organizatës ndërkombëtare humanitare Oxfam, në Nigeri 94 milionë njerëz jetojnë me më pak se

Lexo tërë artikullin
Gjermania rrit eksportin e armëve

Gjermania rrit eksportin e armëve

Eksportet gjermane të armëve u rritën 75% gjatë nëntë muajve të parë të vitit. Ato kapën shifrën 6,35 miliardë euro në fund të shtatorit, duke sugjeruar se rekordi i mëparshëm prej 7,86 miliardë eurosh gjatë gjithë vitit 2015, mund të

Lexo tërë artikullin
BE: Propozimi i Johnson për Brexit i papjekur

BE: Propozimi i Johnson për Brexit i papjekur

Komisioni Europian deklaroi se Britania e Madhe duhet të paraqesë menjëherë një zgjidhje të realizueshme, para zhvillimit të samitit të liderëve të BE-së për negociatat e Brexit-it dhe jo marrëveshje të papjekur për kufirin irlandez. “Liderëve të BE-së u duhet

Lexo tërë artikullin
Çmimi Nobel për Mjekësi u jepet dy amerikanëve e një britaniku

Çmimi Nobel për Mjekësi u jepet dy amerikanëve e një britaniku

Instituti “Karolinska” në Stokholm të Suedisë ka njoftuar sot se Çmimi Nobel për Mjekësi u jepet dy shkencëtarëve amerikanë dhe një shkencëtari britanik. Fituesit e çmimit prestigjioz janë William Kaelin, Sir Peter Ratcliffe dhe Gregg Semenza. Sipas njoftimit zyrtar të

Lexo tërë artikullin
Mbi 70 mijë refugjatë hynë në Evropë që nga fillimi i 2019

Mbi 70 mijë refugjatë hynë në Evropë që nga fillimi i 2019

Gjithsej 72.263 migrantë dhe refugjatë të parregullt arritën në Evropë përmes detit në nëntë muajt e parë të vitit 2019, bëri të ditur sot Agjencia e Migracionit të OKB-së. Sipas raportit të lëshuar nga Organizata Ndërkombëtare për Migracionin (IOM), 1.041

Lexo tërë artikullin

REKLAMA